Perspektywy

25 Lipca 2017 r.;    Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Walentyna

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

MENU

 

KONTAKT

 

XXIV LO im. C. K. Norwida
ul. Obozowa 60; 01-423 Warszawa

tel./fax.: 022-836-42-92
(sekretariat)

tel.: 022-836-42-32
(pokój nauczycielski)

e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl

 
 

BIP

 
 

IMPREZY SZKOLNE - XXIV LO im. C. K. Norwida
"Czytanie Norwida"

Czytanie Norwida - logo

"Czytanie Norwida 2011"

Plakat - Czytanie Norwida 2011

 

CZYTANIE NORWIDA 2011
Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisława Komorowskiego

Prezydent RP

Norwid pisał o narodzie i ojczyźnie, o odpowiedzialności za słowo, o wartości języka ojczystego, o pięknie, które ma "zachwycać do pracy", o sztuce, która wynika z prawdy i korzeniach naszej kultury. Mówił o sobie, że w części należy do przeszłości, w części do teraźniejszości, ale w największym stopniu do przyszłości. Chcielibyśmy, aby kolejnym sposobem poznawania jego twórczości i myśli było wspólne czytanie. Uważamy, że elity intelektualne zachęcą młodzież do głębszego przeżycia i czerpania z uniwersalnej myśli poety, a spotkanie stanie się okazją do wymiany poglądów pokoleń.

W pierwszym i drugim czytaniu, które odbyły się w 2009 i 2010 r. pod patronatem Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego wzięli udział przedstawiciele elit intelektualnych należących do różnych środowisk: kultury, nauki, polityki. Gościliśmy m.in.: posła Michała Szczerbę, burmistrza Woli Marka Andruka, wiceprezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego, wicekurator Katarzynę Góralską, pisarkę Barbarę Wachowicz, aktorów Andrzeja Blumenfelda i Janusza Rafała Nowickiego, redaktora Jacka Żakowskiego, znawcę Norwida prof. Wiesława Rzońcę, śpiewaczkę operową Izabelę Kłosińską. Uważamy, że uczestnicy zachęcili młodzież do głębszego przeżycia i czerpania z uniwersalnej myśli poety, a spotkania stały się okazją do wymiany poglądów pokoleń.

Opinie zebrane od uczniów utwierdziły nas w przekonaniu, że należy kontynuować przedsięwzięcie.

W drugim "Czytaniu Norwida" wzięły udział szkoły imienia Norwida z Białegostoku, Rzeszowa, Częstochowy, Stalowej Woli. Czytaliśmy tego samego dnia i w tych samych godzinach.

Myślą przewodnią ubiegłorocznego czytania był cytat ze Sfinksa [II]–

"Człowiek? . . . jest to kapłan bezwiedny i niedoj rzały…". W tym roku czytamy pod hasłem "Żar słowa i treści rozsądek".

Zapraszamy do naszej szkoły w dniu 3 czerwca 2011r. Każdy z uczestników zostanie poproszony o przeczytanie wybranych przez siebie lub zaproponowanych przez nas utworów, które będą początkiem rozmowy. Przewidujemy, że spotkanie z młodzieżą potrwa do 45 min. Oczekujemy gości o wskazanej przez nich godzinie między 10.00 a 13.00.

Będziemy zaszczyceni, przyjęciem zaproszenia do wspólnego czytania utworów Cypriana Norwida.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie

 

 

List o patronatList o patronat

 

Patronat Prezydenta

 

 

 

"Czytanie Norwida 2010"

2 czerwca 2010 r. od godz. 9.00 do 14.00 w liceach imienia Norwida w Stalowej Woli, Rzeszowie, Białymstoku, Częstochowie i Warszawie odbyło się Czytanie Norwida.

Patronat honorowy objął absolwent naszej szkoły Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Dla nas to już druga edycja przedsięwzięcia będącego kolejnym sposobem poznawania twórczości i myśli naszego Patrona. Mamy nadzieję, że elity intelektualne zachęciły młodzież do głębszego przeżycia i czerpania z uniwersalnej myśli poety, a spotkania stały się okazją do wymiany poglądów pokoleń.

Dziękujemy szkołom, które odpowiedziały na nasz apel i przyłączyły się do wspólnego czytania.

Mieliśmy zaszczyt gościć:

Goście i nasi uczniowie (Magda Pawełczak, Daniel Reszka, Paweł Pieniążek i Daniel Kieliszczyk) czytali wybrane przez siebie, lub zaproponowane przez nas wiersze Norwida, dzielili się swoimi refleksjami, rozmawiali. Pani Barbara Wachowicz wygłosiła gawędę poświęconą naszemu Patronowi.

 

 

Czytanie NorwidaRyszard Wojciechowski

Czytanie NorwidaCzytanie Norwida

 

A to garść refleksji naszych uczniów:

Pomysł z „Czytaniem Norwida” wydaje się dla mnie super pomysłem. Nasi goście nie tylko oryginalnie interpretowali wiersze Norwida, ale i dostarczyli wielu wzruszeń. Z niecierpliwością czekam na „Czytanie Norwida” za rok.
Patryk II B

 

Na spotkaniu z ks. J. Sikorskim było bardzo miło i sympatycznie. Z zainteresowaniem i chęcią słuchało się wierszy Norwida „Człowiek” i „Śmierć” czytanych przez księdza. Bardzo dobrze przekazywał nam zrozumienie tych wierszy.
Uczennica kl. IG

 

Dzień taki jak „Czytanie Norwida” wprowadza literaturę w środowisko młodzieży, jest potrzebne do poznania patrona szkoły. Każda taka „akcja” urozmaica życie szkolne. Uważam, że zaproszeni goście dużo wnoszą do naszych młodych umysłów.
Asia I A

 

Zaletą tej akcji były spotkania z różnymi ciekawymi postaciami np. panią Barbarą Wachowicz.
Karolina IA

 

„Czytanie Norwida” to bardzo dobry pomysł. Młodzież opętana komputerami, elektroniką może zostać zafascynowana twórczością wielkich poetów. Zapewne częściej zacznie sięgać po literaturę. Barbara Wachowicz Mistrzyni Mowy Polskiej bardzo ciekawie mówiła, mogliśmy się dużo dowiedzieć.
Aneta IA

 

Trzecie spotkanie odbyło się z udziałem Andrzeja Matula. Szczególną uwagę zwróciłam na barwę jego głosu, była perfekcyjna. Sama treść i przekaz były równie ciekawe.
Aleksandra IB

 

Wystąpienie Andrzeja Matula przykuło moją uwagę, ponieważ dużo wyniosłem z jego czytania. Rozważania pana prezydenta Warszawy były bardzo głębokie i pouczające. Uważam, że to powinno być częściej.
Uczeń kl. IIC

 

Występ pana Nowickiego pozwolił zrozumieć poezję Norwida. Osobista interpretacja pozwoliła zrozumieć każdemu z nas poezję Norwida.
Uczeń z I D

 

Najbardziej podobało mi się spotkanie z panem Pesselem, który był także absolwentem tej szkoły.
Justyna II G

 

Nasza klasa uczestniczyła w czterech spotkaniach. Według mnie najciekawsze z nich było pierwsze z panem Szczerbą (posłem Platformy Obywatelskiej). Na początek pan Szczerba przeczytał nam list od Bronisława Komorowskiego), który był oficjalnym patronem Czytania Norwida. Następnie przeczytał wiersz. Spotkanie to było ciekawe, ponieważ było poprowadzone humorystycznie. Pan Szczerba zinterpretował wiersz odnosząc się do polityki i życia codziennego.
Magda II G.

 

Czytanie Norwida 2010
folder do pobrania w pliku PDF

 

 
 

"Czytanie Norwida 2009"

W naszym liceum odbyło sie "Czytanie Norwida". Patronat nad spotkaniem objął Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

W czterech salach wybrane przez siebie teksty czytali: K. Góralska - Mazowiecki Wicekurator Oświaty, I. Kłosińska - śpiewaczka solistka Opery Narodowej, W. Paszyński Zastepca Prezydenta m.st. Warszawy, ks. proboszcz Z. Godlewski, ks. J. Sikorski, M.Szczerba - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dr A. Kozłowska - pracownik naukowy UKSW, B. Tomkiewicz st. wizytator w Mazowieckim Kuratorium Oświaty, Ł. Sokołowski - artysta, śpiewak operowy, M. Pik - pedagog , katechetka, J. Żakowski - publicysta, dziennikarz, M. Andruk - burmistrz Dzielnicy Wola, dr T. Korpysz - pracownik naukowy UKSW, UW, W. Rzońca - pracownik naukowy UW, A. Blumenfeld - aktor Teatru Narodowego, B. Pawlina - pianistka, nauczycielka. Licznie uczestnicząca młodzież również czytała wybrane przez siebie utwory.

 

 

List - Patronat

 

List - życzenia

 

 
 
 

 

NASZA SZKOŁA W OBIEKTYWIE

 

 

 

*** KONTAKT - ADMINISTRATOR *** AUTORZY STRONY *** AUTORZY MATERIAŁÓW ***

Licznik odwiedzin:
   
www.norwid.waw.pl

2014®
XXIV LO im. C. K. Norwida w Warszawie

WERSJA STRONY: 2014_0010
OSTATNIA AKTUALIZACJA: niedziela, 28.02.2016 1:56

UWAGA: Wszystkie materiały zawarte na powyższej stronie są chronione prawami autorskimi.