DZIEŃ OTWARTY DLA KANDYDATÓW !!! 24.04.2025r !!!
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Biblioteka

O Bibliotece

Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00

Katalog Biblioteki XXIV LO MOL NET+ Online

https://m002384.molnet.mol.pl/

 

Historia i zadania Biblioteki XXIV LO im. C. Norwida

 

Historia


Pierwsze wzmianki na temat biblioteki pochodzą ze sprawozdań z wizytacji szkoły przeprowadzanych w latach 1948 -1949. Biblioteka pedagogiczna dobrze zaopatrzona [...] są wszystkie najnowsze wydawnictwa nadające się dla młodzieży. Uwzględnione są również i książki rosyjskie[...].

Księgi inwentarzowe zaczęto prowadzić od 1951 r. Pierwszą założyła Erna Maciejewska, nauczycielka geografii i języka niemieckiego. W księgozbiorze obok pozycji wydanych po 1945 r. , znalazły się również książki przedwojenne. Do dziś zachowały się w bibliotece: "Komedie" Fredry wydane w 1880 r., "Życie Mikołaja Kopernika" Flammariona z 1873 r., "Dzieła zupełne" Korzeniowskiego wydawane w latach 1872-1887, wiele egzemplarzy poezji i dramatów Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego. Niektóre, wydane na dobrym papierze i mocno oprawione, jeszcze niedawno służyły uczniom. Systematycznie powiększany księgozbiór osiągnął w 1969 r. liczbę dziesięciu tysięcy egzemplarzy. W bibliotece pracowały w tym czasie panie: Helena Wołczacka, Danuta Adamus, Marta Dżygadło, Halina Szafarewicz i Danuta Karpińska. Od 1968 r., przez 16 lat i później jako emerytka pracowała Helena Ługowska. Lata 70-te to czas, gdy młodzież dużo czytała. W bibliotece były dobre wskaźniki czytelnictwa. Nasza szkoła była w czołówce. W ciągu 16,5 letniej pracy podwoiłam liczbę woluminów, wzbogaciłam księgozbiór podręczny i popularnonaukowy. Na uwagę zasługuje fakt, że w bibliotece zadomowiły się koty. Znacznie urozmaiciły życie biblioteki i skutecznie zwalczyły myszy. [wspomnienia Heleny Ługowskiej styczeń 1996 r.]. (Koty goszczą w bibliotece, z niewielkimi przerwami, do dziś).

W latach siedemdziesiątych pracowały również panie: Hanna Rokossowska, Maria Szymańska, Paulina Boguszewska i Jadwiga Szczepanowska. W latach osiemdziesiątych Władysława Giemza, w dziewięćdziesiątych pani Hanna Mańkowska.

Dziś biblioteka zajmuje trzy pomieszczenia - czytelnia, wypożyczalnia, magazyn i niewielki kacik socjalny. Jest skomputeryzowana, posiada dostęp do Internetu. Komputery dla czytelników (z systemem Linux i Windows) pochodzą z programów współfinansowanych przez Unię Europejską.

 

Do głównych zadań biblioteki szkolnej należy:

  • gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie materiałów bibliotecznych;
  • obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej;
  • zaspokajanie zgłaszanych przez użytkowników (uczniów i nauczycieli) potrzeb czytelniczych i informacyjnych;
  • podejmowanie - zgodnie z obowiązującymi w szkole programami i planami nauczania - różnorodnych form pracy z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, wspieranie nauczycieli w realizacji ich programów nauczania;
  • przysposabianie uczniów do samokształcenia, przygotowywanie do korzystania z różnych mediów, źródeł informacji, bibliotek;
  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i informacyjnych uczniów, kształtowanie ich kultury czytelniczej, zaspokajanie potrzeb kulturalno-rekreacyjnych.


Ponadto biblioteka:

  • prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej,
  • organizuje wyjścia do Biblioteki Narodowej, bibliotek publicznych i uniwersyteckiej,
  • współuczestniczy w organizowaniu imprez kulturalnych (Czytanie Norwida, dni norwidowskie, konkursy poświęcone patronowi, warsztaty literackie, aktorskie, plastyczne, muzyczne, fotograficzne, spotkania z ciekawymi ludźmi,
  • organizuje kiermasze i wystawy tematyczne książek (Wystawa książki starej i bibliofilsko wydanej, Książka z autografem i dedykacją, Książki wydane w drugim obiegu, Stare podręczniki).
Data dodania: 2024-11-13 20:06:00
Data edycji: 2024-11-21 09:46:12
Ilość wyświetleń: 382

Projekty

Nasi Partnerzy

Kalendarz

“Wszystko bierze swą moc z ideałów.”

C.K. Norwid

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego