01- 423 Warszawa
ul. Obozowa 60
27 maja rozpoczęliśmy jubileuszową, XV edycję Czytania Norwida, w tym roku organizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Od samego początku późnowiosenne Czytanie było szkolnym świętem poświęconym patronowi, okazją do spotkań ze znamienitymi gośćmi, którzy dzielili się z uczniami swoją perspektywą i wrażliwością. Nie inaczej było w tym roku - specjaliści z różnych dziedzin w ciągu dwóch dni raczyli nas ciekawymi wykładami, warsztatami i dyskusjami panelowymi.
Wszystko rozpoczęło się śpiewająco od warsztatów wokalnych z panią Izabelą Puk. Praca nad emisją głosu i dykcją opierała się na materiale dostarczonym przez Patrona, a zakończyła wspólnym wykonaniem jego przeboju „Moja piosnka”.
Kolejny punktem programu były warsztaty teatralne prowadzone przez p. Grzegorza Mrówczyńskiego, reżysera i pedagoga. Zajęcia składały się z dwóch części – w pierwszej, poświęconej Norwidowi, uczniowie mierzyli się z interpretacją tekstu, w drugiej, skupionej na tekście Różewicza, mogli zmierzyć się z wyzwaniem aktorskim w trakcie odgrywania krótkich scen opartych na wierszach obu poetów.
Chwilę późnej klasy humanistyczne zebrane w sali gimnastycznej słuchały wykładu kolejnego gościa, wybitnego Norwidologa, prof. Wiesława Rzońcy. Profesor zaczarował zebranych wielowątkowym i pełnym ciekawych dygresji wykładem, w którym refleksje krążące wokół autora „Vade-mecum” łączyły się ze wspomnieniami Profesora i jego pełną pasji recytacją, a nawet melorecytacją, wybranych utworów poety.
Ostatnim akcentem pierwszego dnia czytania było spotkanie z naszym absolwentem, prodziekanem Rafałem Wróblewskim z Politechniki Warszawskiej, które szybko przerodziło się w bardzo ciekawą rozmowę łączącą refleksje o Norwidzie z opowieścią o szkole a nawet inżynierii materiałowej. Tworzywo zawsze było istotne dla Cypriana Kamila.
Drugiego dnia Czytania, czyli 29 maja, znów rozpoczęliśmy od muzyki. Warsztaty wokalne poprowadził tym razem pan dr Jakub Hutek z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Ponownie bohaterką spotkania była „Moja piosnka”, dzięki której uczniowie mogli podszkolić swój głos a nawet zmierzyć się ze szczególnym wyzwaniem, jakim było skomponowanie muzyki do tego tekstu. Każdy opuszczał trzygodzinne warsztaty z przekonaniem, że coś istotnego udało się w ich trakcie osiągnąć.
Dwa kolejne spotkania były dowodem na to, z jak wielu różnych perspektyw, nie tylko humanistycznych, można spojrzeć na twórczość Norwida.
Pan mgr. inż. Grzegorz Szczypek z Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej i prof. Mariusz Gujski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zaproponowali nowe, interdyscyplinarne odczytanie twórczości Patrona. Goście nawiązali również do swoich uniwersyteckich doświadczeń i opowiedzieli o perspektywach dalszego edukacyjnego rozwoju uczniów na swoich macierzystych uczelniach.
Obecność przedstawicieli obu uczelni była kolejnym przejawem intensywnej współpracy, jaką XXIV LO nawiązało z czołowymi warszawskimi szkołami wyższymi kilka lat temu.
Tegoroczne Czytanie zakończył wykład p. Arkadiusza Janiczka, znanego aktora teatralnego i filmowego. Tematem spotkania były dramaty Norwida, ich recepcja i uniwersalność. Oprócz wiedzy p. Janiczek podzielił się również aktorskim kunsztem, odczytując wraz z uczniami wybrane fragmenty.
“Wszystko bierze swą moc z ideałów.”
01- 423 Warszawa
ul. Obozowa 60