XXIV LO im. C. K. Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
28 marca 2014: Cyprianki
W piątek, 28 marca, w gmachu przy Obozowej odbyły się „Cyprianki” – coroczna impreza artystyczna organizowana przez Samorząd Uczniowski. Tradycyjnie połączono w niej wspólną zabawę uczniów i nauczycieli z ogłoszeniem wyników plebiscytu na najpopularniejszych pedagogów.
22 marca 2014: Sukces w konkursie recytatorskim
22 marca 2014 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Warszawie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Literatury Polskiej w Językach Obcych "Odpowiednie dać obce słowo" dla uczniów warszawskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Patronat nad konkursem objęli: Uniwersytet Warszawski, redakcja czasopisma "Języki Obce w Szkole" i Burmistrz Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy p. M.W. Komorowski.
W eliminacjach uczestniczyły 4 uczennice z klasy Ie XXIV LO C.K. Norwida: Aleksandra Piróg, Benita Falińska, Katarzyna Sobolak i Patrycja Włodarska (kategoria język niemiecki), przygotowane przez germanistkę p. Katarzynę Bogucką.
W kategorii recytacja tekstu polskiego w języku niemieckim (szkoły ponadgimnazjalne ) III miejsce zajęła Aleksandra Piróg z klasy IE (nagrodzona za recytację utworu W. Szymborskiej Wietnam).
14 marca 2014: Start projektu informatycznego
W ramach współpracy z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyczną nasza szkoła została na drodze konkursu wytypowana do udziału w programie pt. „Informatyka - mój sposób na poznanie i opisanie świata”. Program ten zostanie pilotażowo wdrożony w dwudziestu liceach ogólnokształcących na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego.
W projekt zaangażowany jest duet nauczycieli w konfiguracji: informatyk – matematyk (Anna Kowalska i Magdalena Ozga).
Informatyka – mój sposób na poznanie i opisanie świata. Program nauczania informatyki z elementami przedmiotów matematyczno-przyrodniczych to projekt edukacyjny, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki. Jest on organizowany w ramach projektów konkursowych Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Projekt ten wpisuje się w Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty.
Do zespołu projektowego zostali zaproszeni nauczyciele i doradcy metodyczni przedmiotów: informatyka, matematyka, fizyka, biologia i chemia. Przedsięwzięcie to jest inicjatywą akademicką dlatego z WWSI współpracują wykładowcy z WWSI, UMK, PW oraz Uniwersytetu w Poznaniu.
Koordynatorem merytorycznym całego przedsięwzięcia jest prof. Maciej M. Sysło (UMK w Toruniu) – współautor podstawy programowej do przedmiotu Informatyka.
Projekt Informatyka mój sposób na poznanie i opisanie świata stanowi w pewnym sensie kontynuację zakończonego we wrześniu 2012 projektu edukacyjnego Informatyka+, w którym uczestniczyła nasza szkoła w latach poprzednich z sukcesami, i wpisuje się w strategię działań Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki na rzecz rozwijania szeroko rozumianej edukacji informatycznej.
Termin realizacji projektu: od 1 marca 2013 do 31 stycznia 2015.
W I etapie pilotażowym udział wezmą uczniowie z klasy 2c z rozszerzoną matematyka i informatyką. Klasa ta pod opieką nauczycielek MO i AK będą korzystać w trakcie nauki z materiałów udostępnionych w ramach projektu podczas regularnych lekcji, na zajęciach pozalekcyjnych oraz w ramach samodzielnej nauki.
31 stycznia 2014: Szczypiornistki Norwida drugie na Woli!!!
31 stycznia reprezentacja szczypiornistek zmierzyła się w finale Mistrzostw Woli z reprezentacją XXX LO im. Śniadeckiego. Po wyrównanej walce lepsze okazały się przeciwniczki.
Nasze dziewczęta wystąpiły w następującym składzie: Paulina Zawistowska 3f (kapitan), Karolina Korczak 3f (bramkarka), Katarzyna Sobolak 1e (bramkarka), Katarzyna Tajerkauf 3e, Nicoletta Durzyńska 3a, Wioletta Mosiołek 3a, Karolina Koc 3a, Małgorzata Tynkowska 2e, Monika Zbytkowska 2e, Aneta Derela 2e, Anna Lesisz 2a, Kamila Koźluk 1b, Katarzyna Chruścińska 1b, Karolina Lipowska 1b.
Zespół poprowadziła pani Renata Czosnecka.
20 grudnia 2013: Wigilia szkolna
Ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole jest jak zawsze szczególnie uroczysty. Szkoła wypiękniała, w klasach świąteczne dekoracje, uczniowie w galowych strojach.
Po raz pierwszy mielimy przyjemność spotkać się wszyscy razem na hali sportowej "Koło", aby wspólnie pokolędować. Wigilię szkolną rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez p. Marikę Pik oraz uczniów klasy 1B. Następnie każda klasa zaśpiewała kolędę w języku polskim, niemieckim, angielskim lub francuskim. Również grono pedagogiczne przygotowało specjalną kolędę wraz z inscenizacją. Było rodzinnie, świątecznie.
Przepełnieni radosnym duchem Świąt udaliśmy się do klas, gdzie łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i kosztowaliśmy wigilijnych przysmaków przy klasowych stołach.
Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wigilijny dzień oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania jakże pięknej uroczystości.
Wesołych Świąt
12 grudnia 2013: "Koło fotograficzne" dziękuje sponsorom
Również i w tym roku "Warsztaty fotograficzno – przyrodnicze", organizowane w ramach zajęć międzyszkolnych Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, odbywają się dzięki pomocy sponsorów. Dzięki wsparciu Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy i firmie Fotojoker udało się zdobyć m.in. profesjonalny aparat Nikon D5200 przeznaczony dla uczestników przedsięwzięcia. "Koło fotograficzne": dziękuje za wsparcie i liczy na owocną współpracę w najbliższych latach.
5 grudnia 2013: Bliżej Norwida 2013
5 grudnia 2013r. dbyła się gala finałowa konkursów "Bliżej Norwida 2013". W uroczystości wzięli udział laureaci konkursów: recytacji, śpiewania, plastycznego i fotograficznego, opiekunowie, jurorzy, przedstawiciele władz oświatowych i uczniowie klas pierwszych naszej szkoły. Podczas gali zostały oficjalnie ogłoszone wyniki konkursów, laureatom wręczono nagrody, głos zabrali jurorzy wysoko oceniając poziom tegorocznych uczestników. Tradycyjnie wysłuchano koncertu "Poezja i muzyka" w wykonaniu finalistów. Goście uroczystości obejrzeli wystawy prac plastycznych i fotograficznych inspirowanych twórczością Norwida.
1 grudnia 2013: Bliżej Norwida 2013 - wyniki
Poniżej przedstawiamy wyniki 17 edycji ogólnopolskich konkursów norwidowskich: recytacji i śpiewania poezji Cypriana Norwida, interpretacji plastycznej i fotograficznej twórczości Norwida.
Wyniki konkursów Bliżej Norwida 2013 (do pobrania w wersji PDF):
29 listopada 2013: Andrzejki
Andrzejki to zjawisko głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. To właśnie wtedy wszystkie panny modliły się do świętego Andrzeja, prosząc go o dobrego męża. Wierzyły one bowiem, że ich życzenie się spełni i czekały na znak, mówiący o tym, że ich prośba została wysłuchana. Tradycja wróżenia w noc św. Andrzeja pozostała do dzisiaj.
Uczniowie naszej szkoły również mieli możliwość skorzystania z usług wróżek i wróżbitów. Samorząd Uczniowski na trzech kolejnych przerwach, począwszy od 10:35, czuwał nad prze-biegiem imprezy. Wszyscy chętni i ciekawi przyszłości mogli sobie powróżyć.
25 listopada - 6 grudnia 2013: Góra Grosza
Od kilku lat Samorząd przystępuje do Ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza" organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom". Celem akcji jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Zachęcając uczniów do zbierania drobnych monet, pragniemy uwiadomić im, że najdrobniejsze miedziaki w dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
XIV edycja akcji "Góra Grosza" organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce i trwa od 25 listopada do 6 grudnia. W naszej szkole klasy w dowolny sposób będą zbierać datki, które potem przekażą SKARBNIKOWI SAMORZĄDU SZKOLNEGO. Klasa, która zbierze największą sumę pieniędzy wygra kolejną konkurencję zaliczaną do Szkolnego Rankingu Klas.
Więcej informacji o samej akcji na: http://www.towarzystwonaszdom.pl/?sub=8&contener=547
Wyniki akcji "Góra grosza"
Uczniowie naszej szkoły w dniach 25.XI - 6.XII.2013r. uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Góra grosza". Klasy rywalizowały w zbiórce monet na rzecz dzieci, a zwycięzcy otrzymali punkty do Rankingu Klas. Oto wyniki:
- KLASA 1F: 145,99zł
- KLASA 1H: 82,76 zł
- KLASA 2G: 70,30 zł
- KLASA 1C: 48,49 zł
- KLASA 2E: 35,74zł
- KLASA 1B: 27,30zł
- KLASA 1D: 18,09zł