09:40

19 września 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Konstancja, January

 

WAT - patronat

WGiSR UW - patronat

Certyfikat - Program WARS i SAWA

 

XXIV LO im. C. K. Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

28 marca 2014: Cyprianki

W piątek, 28 marca, w gmachu przy Obozowej odbyły się „Cyprianki” – coroczna impreza artystyczna organizowana przez Samorząd Uczniowski. Tradycyjnie połączono w niej wspólną zabawę uczniów i nauczycieli z ogłoszeniem wyników plebiscytu na najpopularniejszych pedagogów.

 

22 marca 2014: Sukces w konkursie recytatorskim

22 marca 2014 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Warszawie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Literatury Polskiej w Językach Obcych "Odpowiednie dać obce słowo" dla uczniów warszawskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Patronat  nad konkursem objęli: Uniwersytet Warszawski, redakcja czasopisma "Języki Obce w Szkole" i Burmistrz Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy p. M.W. Komorowski.
W eliminacjach uczestniczyły 4 uczennice z klasy Ie XXIV LO C.K. Norwida: Aleksandra Piróg, Benita Falińska, Katarzyna Sobolak i Patrycja Włodarska (kategoria język niemiecki), przygotowane przez  germanistkę p. Katarzynę Bogucką.

W kategorii recytacja tekstu polskiego w języku niemieckim (szkoły ponadgimnazjalne ) III miejsce zajęła Aleksandra Piróg z klasy IE (nagrodzona za recytację utworu W. Szymborskiej Wietnam).

 

14 marca 2014: Start projektu informatycznego

W ramach współpracy z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyczną nasza szkoła została na drodze konkursu wytypowana do  udziału w programie pt. „Informatyka - mój sposób na poznanie i opisanie świata”. Program ten zostanie pilotażowo wdrożony w dwudziestu liceach ogólnokształcących na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego.

W projekt zaangażowany jest  duet nauczycieli w konfiguracji: informatyk – matematyk (Anna Kowalska i Magdalena Ozga).

Informatyka – mój sposób na poznanie i opisanie świata. Program nauczania informatyki z elementami przedmiotów matematyczno-przyrodniczych to projekt edukacyjny, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki. Jest on organizowany w ramach projektów konkursowych Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Projekt ten wpisuje się w Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty.

Do zespołu projektowego zostali zaproszeni nauczyciele i doradcy metodyczni przedmiotów: informatyka, matematyka, fizyka, biologia i chemia. Przedsięwzięcie to jest inicjatywą akademicką dlatego z WWSI współpracują wykładowcy z WWSI, UMK, PW oraz Uniwersytetu w Poznaniu.

Koordynatorem merytorycznym całego przedsięwzięcia jest prof. Maciej M. Sysło (UMK w Toruniu) – współautor podstawy programowej do przedmiotu Informatyka.

Projekt Informatyka mój sposób na poznanie i opisanie świata stanowi w pewnym sensie kontynuację zakończonego we wrześniu 2012 projektu edukacyjnego Informatyka+, w którym uczestniczyła nasza szkoła w latach poprzednich z sukcesami, i wpisuje się w strategię działań Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki na rzecz rozwijania szeroko rozumianej edukacji informatycznej.

Termin realizacji projektu: od 1 marca 2013 do 31 stycznia 2015.

W I etapie pilotażowym udział wezmą uczniowie z klasy 2c z rozszerzoną matematyka i informatyką. Klasa ta pod opieką nauczycielek MO i AK  będą korzystać w trakcie nauki z  materiałów udostępnionych w ramach projektu podczas regularnych lekcji, na zajęciach pozalekcyjnych oraz w ramach samodzielnej nauki.

 

31 stycznia 2014: Szczypiornistki Norwida drugie na Woli!!!

31 stycznia reprezentacja szczypiornistek zmierzyła się w finale Mistrzostw Woli z reprezentacją XXX LO im. Śniadeckiego. Po wyrównanej walce lepsze okazały się przeciwniczki.

Nasze dziewczęta wystąpiły w następującym składzie: Paulina Zawistowska 3f (kapitan), Karolina Korczak 3f (bramkarka), Katarzyna Sobolak 1e (bramkarka), Katarzyna Tajerkauf 3e, Nicoletta Durzyńska 3a, Wioletta Mosiołek 3a, Karolina Koc 3a, Małgorzata Tynkowska 2e, Monika Zbytkowska 2e, Aneta Derela 2e, Anna Lesisz 2a, Kamila Koźluk 1b, Katarzyna Chruścińska 1b, Karolina Lipowska 1b.

Zespół poprowadziła pani Renata Czosnecka.

 

20 grudnia 2013: Wigilia szkolna

Ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole jest jak zawsze szczególnie uroczysty. Szkoła wypiękniała, w klasach świąteczne dekoracje, uczniowie w galowych strojach.

Po raz pierwszy mielimy przyjemność spotkać się wszyscy razem na hali sportowej "Koło", aby wspólnie pokolędować. Wigilię szkolną rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez p. Marikę Pik oraz uczniów klasy 1B. Następnie każda klasa zaśpiewała kolędę w języku polskim, niemieckim, angielskim lub francuskim. Również grono pedagogiczne przygotowało specjalną kolędę wraz z inscenizacją. Było rodzinnie, świątecznie.

 

Przepełnieni radosnym duchem Świąt udaliśmy się do klas, gdzie łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i kosztowaliśmy wigilijnych przysmaków przy klasowych stołach.

Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wigilijny dzień oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania jakże pięknej uroczystości.

Wesołych Świąt

 

12 grudnia 2013: "Koło fotograficzne" dziękuje sponsorom

Również i w tym roku "Warsztaty fotograficzno – przyrodnicze", organizowane w ramach zajęć międzyszkolnych Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, odbywają się dzięki pomocy sponsorów. Dzięki wsparciu Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy i firmie Fotojoker udało się zdobyć m.in. profesjonalny aparat Nikon D5200 przeznaczony dla uczestników przedsięwzięcia. "Koło fotograficzne": dziękuje za wsparcie i liczy na owocną współpracę w najbliższych latach.

 

5 grudnia 2013: Bliżej Norwida 2013

5 grudnia 2013r. dbyła się gala finałowa konkursów "Bliżej Norwida 2013". W uroczystości wzięli udział laureaci konkursów: recytacji, śpiewania, plastycznego i fotograficznego, opiekunowie, jurorzy, przedstawiciele władz oświatowych i uczniowie klas pierwszych naszej szkoły. Podczas gali zostały oficjalnie ogłoszone wyniki konkursów, laureatom wręczono nagrody, głos zabrali jurorzy wysoko oceniając poziom tegorocznych uczestników. Tradycyjnie wysłuchano koncertu "Poezja i muzyka" w wykonaniu finalistów. Goście uroczystości obejrzeli  wystawy prac plastycznych i fotograficznych inspirowanych twórczością Norwida.

 
 

29 listopada 2013: Andrzejki

Andrzejki to zjawisko głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. To właśnie wtedy wszystkie panny modliły się do świętego Andrzeja, prosząc go o dobrego męża. Wierzyły one bowiem, że ich życzenie się spełni i czekały na znak, mówiący o tym, że ich prośba została wysłuchana. Tradycja wróżenia w noc św. Andrzeja pozostała do dzisiaj.

Uczniowie naszej szkoły również mieli możliwość skorzystania z usług wróżek i wróżbitów. Samorząd Uczniowski na trzech kolejnych przerwach, począwszy od 10:35, czuwał nad prze-biegiem imprezy. Wszyscy chętni i ciekawi przyszłości mogli sobie powróżyć.

 

25 listopada - 6 grudnia 2013: Góra Grosza

Od kilku lat Samorząd przystępuje do Ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza" organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom". Celem akcji jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Zachęcając uczniów do zbierania drobnych monet, pragniemy uwiadomić im, że najdrobniejsze miedziaki w dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

XIV edycja akcji "Góra Grosza" organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce i trwa od 25 listopada do 6 grudnia. W naszej szkole klasy w dowolny sposób będą zbierać datki, które potem przekażą SKARBNIKOWI SAMORZĄDU SZKOLNEGO. Klasa, która zbierze największą sumę pieniędzy wygra kolejną konkurencję zaliczaną do Szkolnego Rankingu Klas.

 
Więcej informacji o samej akcji na: http://www.towarzystwonaszdom.pl/?sub=8&contener=547

 
Wyniki akcji "Góra grosza"

 

Uczniowie naszej szkoły w dniach 25.XI - 6.XII.2013r. uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Góra grosza". Klasy rywalizowały w zbiórce monet na rzecz dzieci, a zwycięzcy otrzymali punkty do Rankingu Klas. Oto wyniki:

  1. KLASA 1F: 145,99zł
  2. KLASA 1H: 82,76 zł
  3. KLASA 2G: 70,30 zł
  4. KLASA 1C: 48,49 zł
  5. KLASA 2E: 35,74zł
  6. KLASA 1B: 27,30zł
  7. KLASA 1D: 18,09zł

W SUMIE : 467,26 zł

W sumie zebraliœmy 978,046 monet i 3 banknoty!!!

GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY !!!

PUNKTACJĘ ZA AKCJE - ANDRZEJKI I "GÓRA GROSZA"
MOŻECIE SPRAWDZIĆ NA TABLICY SAMORZĄDU
 

22 listopada 2013: Norwid najlepiej recytuje Tuwima

22 listopada w Zespole Szkól nr 7 przy ulicy Chłodnej odbyła się recytatorska część konkursu "Trzy odsłony Tuwima". Uczestnicy starli się ze sobą na słowa tuwimowskiej poezji, a ostatnim zawodnikiem, który pozostał na placu boju była bezkonkurencyjna Anna Jastrzębska, reprezentantka naszego Liceum, która oczarowała jury fragmentem "Kwiatów polskich".   Gratulujemy! 

 

18 listopada 2013: Mamy pierwszy milion!

Nie wiadomo kto, nie wiadomo skąd, wiadomo tylko kiedy. 18 listopada 2013 roku witrynę edukacyjną www.norwid24.waw.pl odwiedził gość numer 1 000 000.

Witryna, niczym mityczny Cerber, posiada trzy głowy, których imiona brzmią: strona Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego Tygrzyk, strona Koła Fotograficznego i (ta, która wiedzie prym) Strona Przedmiotowa z Geografii. Choć stwór to trzygłowy to mózgiem całego projektu jest prof. Sławomir Dmowski, geograf, informatyk i fotograf. Kluczem do sukcesu okazała wirtualna przestrzeń portalu poświęcona geografii. Według opinii wielu odwiedzających jest to obecnie najbogatsza strona w języku polskim poświęcona tej dziedzinie wiedzy. Uczniowie ją odwiedzający mogą skorzystać z wielu opracowań tekstowych i multimedialnych, skutecznie przygotowujących do lekcji i egzaminu maturalnego.  Bogactwo materiału znajdującego się na stronie jest sumą różnorodnych elementów, wśród których znaleźć można m.in. zadania maturalne z odpowiedziami, mapy polityczne i fizyczne, prezentacje dostosowane do nowej podstawy programowej, autorskie opracowania i publikacje, które zainteresują każdego miłośnika przedmiotu.

Witryna jest odwiedzana przede wszystkim przez gości spoza naszej szkoły (ponad 98% wyświetleń). Statystyczny odwiedzający spędza tu aż 50 minut. Tak długi czas poświęcony stronie podkreśla jej niekwestionowane walory edukacyjne.

Witryna jest regularnie aktualizowana, uzupełniania i rozwijana. Zapraszamy do odwiedzin.

 

11 Listopada 2013r: 95 rocznica odzyskania niepodległoœci przez Polskę

Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich uczniów naszej szkoły biało-czerwone kokardki i gazetkę ścienną na I piętrze naszej szkoły.

Dzięki p. Masnemu, któremu udało się zwołać na szkolny korytarz wszystkie klasy pierwsze (i nie tylko), szkolnymi murami zatrzęsło, wspaniale i głośno odśpiewana przez wszystkich, pień patriotyczna "Legiony".

 

8 listopada 2013: III miejsce w rozgrywkach dzielnicowych w piłce koszykowej chłopców

NARESZCIE!!! Drużyna naszych koszykarzy zdobyła upragniony medal w rozgrywkach dzielnicowych wynikiem 30 : 23, pokonując ZS nr 7. W finale niepokonana była drużyna z III LO im. Sowińskiego, drugie miejsce zajęło XXXIII LO im. Kopernika.

GRATULUJEMY WYMARZONEGO SUKCESU!!!

Skład zespołu: Michrowski Daniel 1 H, Babis Krzysztof 3c, Kostrzyń Mikołaj 3c, Żyluk Mateusz 3b, Fronczyk Emil 1d, Kujda Mateusz 3f, Grzybek Jakub 3f, Borzuchowski Daniel 1d, Nawrocki Michał 2d, Kurowski Mateusz 3d.

Opiekun zespołu: p. Monika Prokopiuk.

 

5 listopada 2013: V miejsce w rozgrywkach dzielnicowych w piłce koszykowej dziewcząt

W zawodach o mistrzostwo dzielnicy Wola w piłce koszykowej, nasze koszykarki zajęły V miejsce. W tym roku niepokonane były dziewczęta z XL LO im. Żeromskiego (I lokata), na drugim miejscu znalazły się dziewczęta z III LO im. Sowińskiego.

Skład drużyny: Zawistowska Paulina 3f, Zbytkowska Monika 2e, Kamień Magdalena 2e, KoŸluk Kamila 1b, Szygałowicz Katarzyna 2f, Ratuszniak Kinga 2e, Szygałowicz Katarzyna 3c, Mosiołek Violetta 3a, Koc Karolina 3a, Chruœcińska Katarzyna 1b

Opiekun zespołu: p. Monika Prokopiuk.

 

31 października 2013: Halloween

Tradycyjnie 31 października Samorząd zorganizował Halloween. Uczniowie klas I i II tłumnie przybyli na salę gimnastyczną, aby pokazać wszystkim wspaniałe pomysły na śmieszne, straszne lub najoryginalniejsze przebranie. Owe pomysły oceniane było przez jury złożone z pięciu nauczycieli: p. Masnego, p. Zdunik, p. Głosek, p. Samojluk oraz p. Zakrzewskiej. Za najlepsze przebrania wręczane były "Duszki" tzn. dodatkowe nieprzygotowania, a klasy, w których było najwięcej przebranych osób, nagrodzono punktami wliczanymi do Szkolnego Rankingu Klas.

Uczniowie naszej szkoły również mieli możliwość skorzystania z usług wróżek i wróżbitów. Samorząd Uczniowski na trzech kolejnych przerwach, począwszy od 10:35, czuwał nad prze-biegiem imprezy. Wszyscy chętni i ciekawi przyszłości mogli sobie powróżyć.

Rozstrzygnięty został również konkurs na najfajniejszą dynię. W konkursie wzięło udział kilka klas. Jednak to uczniowie klasy 2G popisali się najlepszym pomysłem i w nagrodę otrzymali halloweenowe słodycze.

Dziękujemy za wspólną zabawę.

Samorząd Uczniowski

 

12 października 2013: Cały Norwid czyta uczniom

21 października, przez pierwsze pięć minut każdej lekcji, w każdej sali budynku przy ul. Obozowej 60, trup ścielił się gęsto a intryga wiązała mocno jak zimna stal. Tego październikowego dnia bowiem wszyscy nauczyciele czytali swoim podopiecznym fragmenty powieści kryminalnych w ramach akcji "5 minut z książką".

Projekt czytelniczy obejmujący cały pierwszy semestr zakłada, że w ciągu jednego wybranego w miesiącu dnia, na początku każdej lekcji czytane będą wybrane fragmenty utworów zestawione tematycznie (we wrześniu teksty Mrożka, teraz kryminały, wkrótce reportaż i powieść s-f). Celem projektu jest dobra zabawa i szersze zainteresowanie różnymi formami życia stwarzanymi przez ciągle łączące się ze sobą zdania, akapity i rozdziały.

 

12 października 2013: Warsztaty fotograficzno - przyrodnicze

„WARSZTATY FOTOGRAFICZNO – PRZYRODNICZE”
 (EDYCJA 2013/2014)

ZAJĘCIA MIĘDZYSZKOLNE W RAMACH
"WARSZAWSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI KULTURALNEJ"

finansowane przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy 

 

Cieszące się olbrzymią popularnością zajęcia po raz kolejny dadzą szansę rozwoju wszystkim tym, którzy chcieliby zgłębiać, pod fachowym okiem prof. Dmowskiego, tajniki fotografii. Podczas zajęć kameralnych (raz na 4 tygodnie) uczniowie będą mogli zapoznać się z fotografią studyjna, a dzięki wyjściom w plener (średnio raz w miesiącu) zobaczą na czym tak naprawdę polega chwytanie dnia za pomocą obiektywu. Chętni (i tu trzeba zaznaczyć, że liczba miejsc jest ograniczona, więc liczy się szybkość) powinni wysłać zgłaszenie na adres kontakt@norwid24.waw.pl (zgłoszenie powinno zawierać: nazwę szkoły, adres szkoły, klasę oraz adres e-mail kontaktowy). Zapisy trwają tylko do 17 października. Pierwsze zajęcia już 21 października.

 

SZCZEGÓŁY, W TYM PLAN ZAJĘĆ NA STRONIE

www.foto.norwid24.waw.pl

 
 

10-13 września 2013: Wycieczka na Pomorze

Korzystając ze sprzyjającej letniej aury, trzy klasy (2a, 2c  i 2g) wybrały się na czterodniową wycieczkę. Na trasie ich przejazdu znalazły się m.in.: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Władysławowo i Malbork. Nic nie zakłóciło sielskiego charakteru wyprawy, wszyscy wrócili cali i zdrowi.

 

6 września 2013: Kiermasz podręczników

6 września 2013 roku Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz książek dla klas I i II.

Klasy III niestety nie brały udziału w kiermaszu, ze względu na to, iż objęte są innym programem nauczania.

 

2 września 2013: Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września 2013 r. w gmachu przy ulicy Obozowej 60 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014.

 
 
Perspektywy certyfikat
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
sekretariat.lo24@eduwarszawa.pl
Promethidion - Norwid