09:10

20 kwietnia 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

 

WAT - patronat

WGiSR UW - patronat

Certyfikat - Program WARS i SAWA

 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

26 sierpnia 2021: Dobry Start

Szanowni Państwo, od 1 lipca można składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o 300 zł w ramach programu Dobry Start. Do świadczenia uprawnieni są rodzice dzieci i młodzieży uczącej się. Za obsługę programu odpowiedzialny jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Link do strony ZUS:  https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

Dobry Start

 

15 lipca 2021: Mobilny Punkt Szczepień przeciwko COVID-19

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

chciałabym zaprosić Państwa i Państwa dzieci do udziału w akcji szczepienia w szkołach. Jednocześnie pragnę wyrazić nadzieję, że będzie ona cieszyła się popularnością i uda się podczas niej zaszczepić jak największą liczbę osób.. W okresie pandemii wszyscy doświadczyliśmy zamknięcia w domach, izolacji oraz nauki zdalnej. Jedynym dostępnym narzędziem jakie mamy w walce z charakteryzującym się dużą inwazyjnością koronawirusem są szczepienia. Przed nami nowy rok szkolny, ryzyko kolejnej fali zachorowań i wizja ponownej traumy związanej z lockdownem. Dlatego w celu zminimalizowania zagrożeń związanych z pandemią Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie w porozumieniu z Zarządem Dzielnicy Wola zdecydowała wyjść naprzeciw zgłaszanym potrzebom i stworzyć 10 mobilnych punktów szczepień w szkołach na Woli.

Uprzejmie informuję, że XXIV Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida przy ul. Obozowej 60 w Warszawie pełni funkcję Mobilnego Punktu Szczepień w dniach 27-28 sierpnia br. (sala nr 11 parter)

Szczepienia wykonywane będą 2-dawkową szczepionką firmy Pfizer/Biontech. Jest to jedyna szczepionka zatwierdzona do szczepienia dzieci i młodzieży powyżej 12 roku życia. Charakteryzuje się największym profilem bezpieczeństwa, posiada najwyższe wartości skuteczności (ok 95% przed ciężkim przebiegiem infekcji wariantem alfa tzw. wariantem brytyjskim oraz ok 87% przed ciężkim przebiegiem infekcji wariantem delta tzw. indyjskim (aktualnie dominującym).

Mobilne punkty szczepień w szkołach będą całkowicie zabezpieczone od strony medycznej oraz merytorycznej. W skład każdego zespołu wchodzi lekarz kwalifikujący do szczepienia, pielęgniarka wykonująca iniekcje oraz ratownik medyczny pomagający Państwu w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości.

Szczepienia odbędą się 27 lub 28 sierpnia br. (termin do wyboru). Po drugiej dawce, która będzie miała miejsce w tym samym punkcie szczepień w wyznaczonym przez organizatorów akcji terminie, otrzymacie Państwo Unijny Certyfikat Covid.

Wszystkich zainteresowanych uprzejmie proszę o wypełnienie załączonej deklaracji o chęci zaszczepienia się przeciw Covid-19 i przesłanie jej do 31 lipca br. za pośrednictwem zakładki wiadomości Vulcan, nauczyciel Anna Rzewuska-Kowalczyk lub na adres mailowy szkoły: sekretariat@norwid.waw.pl

Serdecznie zapraszam Państwa oraz Państwa dzieci do punktów szczepień w szkołach.

Mam nadzieję, iż wspólnymi siłami uda się nam uniknąć zachorowań i nauki zdalnej w przyszłym roku szkolnym.

Z poważaniem,

Anna Rzewuska-Kowalczyk

Dyrektor XXIV Liceum Ogólnokształcącego

im. C.K. Norwida

Załączniki:
Deklaracja Szczepienia [docx]
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 [pdf]
Lista Mobilnych Punktów Szczepień [docx]

 

30 czerwca 2021: Stypendia dla uzdolnionych

Przypominamy, że jak co roku, uzdolnieni uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi dostępnymi pod poniższymi linkami.:

lub

Wnioski można wypełniać w Elektronicznym Systemie do Obsługi Stypendiów m.st. Warszawy (ESdOS):  www.um.warszawa.pl/stypendia 

Stypendia dla uzdolnionych

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/fizyk-energii-einstein-geniusz-mc2-4276720/
 
 
 

23 czerwca 2021: Dzień Ojca

Płynie Wisła, płynie, w wodzie rybki kryje, a każdy nasz Tata niechaj sto lat żyje! Z okazji Dnia Ojca życzymy wszystkiego najlepszego naszym Tatusiom.

- Uczniowie Norwida

Wars i Sawa

 

23 czerwca 2021: Projekt "Tradycyjny Sad" - podsumowanie

Szanowni Państwo,

zbliżamy się do finału II etapu projektu Tradycyjny Sad, który odbędzie się lada chwila. Po miesiącach intensywnych prac, prowadzenia Sadu i promowania inicjatywy, dziś robimy podsumowanie. W przedsięwzięciu udział wzięło niemal sto szkół - w tym nasze liceum. W I etapie zdobyliśmy trzecie miejsce. Uznanie jedynie zmotywowało nas do działania i w ostatnich miesiącach zajęliśmy się rozwojem naszego ogrodu. W celu promocji słusznej inicjatywy, poprowadziliśmy audycje w radiu Praga, nagraliśmy filmik zamieszczony w serwisie YouTube na kanale szkoły, stworzyliśmy barwne plakaty i ulotki, rozwieszone w okolicznych ośrodkach kultury i zorganizowaliśmy spotkania informacyjne dla rodziców uczniów naszego liceum. 24 czerwca II etap konkursu dobiegnie końca, a po wakacjach zapoznamy się z jego wynikami. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i osobom, które podzieliły się z nami swoją wiedzą, za udzielone nam wsparcie. Restytucja dawnych odmian drzew owocowych to inicjatywa do której wszystkich gorąco namawiamy! Projekt się kończy, ale prace w naszym Sadzie będą oczywiście trwać nadal.

Z wyrazami szacunku

zespół Norwidowskich Sadów

Wars i SawaWars i SawaWars i Sawa

 

7-10 czerwca 2021: Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

Nasza Norwidowska społeczność od wiosny włącza się do obchodów Roku Norwidowskiego. W czasie zdalnej nauki udało się nam zrealizować dwa punkty – czyli:
1. Od marca wiszą w szkolnym holu na wystawie najlepsze prace plastyczne i fotograficzne z konkursu Bliżej Norwida 2020. Obejrzeli je najpierw nasi maturzyści, teraz już wszyscy uczniowie.

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

2. Drugi punkt obchodów Norwidowskich to poznawanie Poety przez uczniów zdalnie - na godzinach wychowawczych i na języku polskim - przez oglądanie wyszukanych przez szkolną bibliotekę nagrań wykładów na temat twórczości Norwida, jego warszawskich śladów i recytacji poezji.
3. Najważniejsze wydarzenie tegorocznych szkolnych uroczystości Norwidowskich Czytanie Norwida – odbyło się w dniach 7 – 10 czerwca. Była to już dwunasta edycja tego programu. Organizowane dawniej wspólnie z innymi szkołami imienia Norwida w całej Polsce jednego dnia, prowadzone nie tylko w szkole, ale i dla warszawiaków na Krakowskim Przedmieściu oraz w skansenie w Kuligowie – na Ziemi Norwida, w tym pandemicznym roku musiało być przeprowadzone inaczej. Ale udało się! Dzięki powrotowi do normalnej nauki mogliśmy zaprosić Gości, którzy przybliżyli uczniom postać Cypriana Norwida, wzbogacając nie tylko wiedzę, ale i przeżycia młodzieży. Przybyli znani nam już dobrze poloniści: p. profesor Wiesław Rzońca i p. profesor Tomasz Korpysz oraz dziennikarka p. Zdzisława Guca, a także reżyser p. Grzegorz Mrówczyński. A zaszczycili nas również swą obecnością nowi Przyjaciele – p. Małgorzata Kaczmarska – aktorka i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, p. Robert Skiera – pianista oraz młody aktor – p. Jędrzej Fulara (z którym już współpracowaliśmy kilkakrotnie przy akcji czytania Norwida na Krakowskim, ale nie był jeszcze w szkole)
Każda klasa uczestniczyła w wykładzie, koncercie lub warsztacie.
Spotkanie z p. profesorem Wiesławem Rzońcą odbyło się w marmurowym „holu teatralnym” witającym gości wchodzących do szkoły głównym wejściem i tu można doszukać się już pewnej symboliki – od lat pan profesor jest prawdziwym filarem Instytutu Literatury Polskiej UW, a jedną z jego misji jest wprowadzanie nowych adeptów w świat literatury XIX i XX wieku. Tym razem w przestrzeń twórczości Cypriana Norwida uczniowie weszli dzięki wspólnemu z profesorem odczytaniu „Marionetek” i „W Weronie”. Błyskotliwa i przystępna zarazem interpretacja tekstów została wzbogacona o refleksje dotyczący życia poety i recepcji jego utworów. Nie da się ukryć, że w Roku Norwidowskim słowa profesora wybrzmiały ze szczególną mocą.

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

W Sali Norwidowskiej odbywały się warsztaty prowadzone przez p. Grzegorza Mrówczyńskiego i p. Jędrzeja Fularę. Na zajęcia z p. Fularą uczniowie wybrali ulubione krótkie cytaty z poezji Norwida i przedstawiali je dodając do nich różne, nawet skrajne emocje. Robili te ćwiczenia sami i w parach, próbowali budować scenki, szukać dramaturgii i może przez to określić własne emocje, zastanowić się nad sobą.
Pan Mrówczyński pracował z młodzieżą nad tekstem„W Weronie”.
Szukanie sensu wiersza nie tylko poprzez tekst, a również w działaniu, pod kierunkiem nie nauczyciela polonisty, a reżysera – okazało się dla uczniów niezwykle ciekawe, otwierające zupełnie nowe przestrzenie. Oddajmy głos uczestnikom:
 Mieliśmy okazję przyjrzeć się o wiele bliżej tekstom Norwida, patrząc na nie głównie pod kątem emocji. Ponadto owe zajęcia dały nam możliwość przełamać nasze bariery i ograniczenia spowodowane strachem przed złą oceną przez rówieśników, bądź nauczycieli i w pełni przeżywać utwory autorstwa patrona naszej szkoły.
Mimo początkowo lekkiego stresu i zawstydzenia, każdy stanął na wysokości zadania i „zagrał swoją rolę”.
Widać było, że mieliśmy zajęcia z osobą, która kocha to co lubi i jest tutaj, bo chce nas nauczyć, jak być lepszymi aktorami. (…) Czasem nie tylko dawał nam wskazówki, ale też pokazywał, jak on zagrałby jakiś fragment - to było bardzo ciekawe doświadczenie, zobaczyć prawdziwego aktora w akcji!
Po wymianie opinii z kolegami i koleżankami z klasy doszliśmy do wniosku, że miło było choć na chwilę oderwać się od nauki i zintegrować się podczas zabawy w teatr.
Kto wie, może wśród nas jest przyszły aktor lub poeta…

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

Ważnym przeżyciem dla całej szkoły okazał się koncert w wykonaniu p. Kaczmarskiej i p. Skiery. Choć uczestniczyło w nim według planu 6 klas, to muzykę Chopina słychać było w całej szkole. Takiej matematyki czy geografii z Chopinem nie pamiętają najstarsi nauczyciele naszej szkoły. A Norwid w znakomitej interpretacji p. Małgorzaty Kaczmarskiej mógł okazać się ciekawszy czy bliższy niż na szkolnych lekcjach.

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

W tym samym czasie spotkała się z młodzieżą p. Zdzisława Guca, mówiąca bezpośrednio, z wielkim zaangażowaniem, pięknym językiem, z innej niż szkolna perspektywy. Mówiła o roli języka, o wolności, przytaczała opinię Jana Pawła II o Norwidzie jako największym polskim poecie.

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

Ostatnim wydarzeniem tegorocznego Czytania było spotkanie z p. profesorem Tomaszem Korpyszem na temat „Różne oblicza Norwida”. Profesor przedstawiając krótko owe różnorodne zainteresowania Poety, rozwinął wątek ironii i humoru w jego tekstach. Podawał różne przykłady, a skupił się na nieznanej w szkole noweli Bartłomiej Alfonsem. Wówczas ta zmiana imion oznaczała awans z chłopa na szlachcica, dla nas ten sens jest już zupełnie nieczytelny. Czytanie i analizowanie różnych smakowitych zwrotów czy całych fragmentów było odkrywcze i dla uczniów i dla nauczycieli.

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida

Pointa, aby poszukać takiego Norwida, który byłby bliski każdemu z nas - czy patrioty, czy myśliciela egzystencjalisty, czy ludzkiego w swych przeżyciach emigranta, czy właśnie bystrego, ironicznego obserwatora rzeczywistości - okazała się pięknym podsumowaniem tegorocznego Czytania Norwida w Liceum nr XXIV.

 

28 maja 2021: Wars i Sawa

SZKOŁA Z CERTYFIKATEM WARS I SAWA

TO SZKOŁA PRZYJAZNA I OTWARTA NA UCZNIA ZDOLNEGO

Z przyjemnością informujemy, że nasze Liceum kolejny już raz otrzymało certyfikat Prezydenta m.st. Warszawy WARS i SAWA. Tym samym znaleźliśmy się z zacnym gronie 190 warszawskich szkół wspierających uczniów uzdolnionych.

Przyznanie certyfikatu wiąże się z uczestnictwem Norwida w czteroletnim programie wspierania uczniów uzdolnionych, mającym na celu rozwijanie ich zainteresowań, pasji oraz odkrywanie nowych talentów.

Pragniemy rozbudzać ambicje uczniów i motywować ich do działania, stymulować ich kreatywność, zachęcać do udziału w życiu kulturalnym, społecznym i sportowym szkoły, oraz promować sukcesy naszych wychowanków.

Uczniowie Norwida

Wars i Sawa

 

26 maja 2021: Dzień Matki

Z okazji dzisiejszego Dnia Matki, chcielibyśmy życzyć wszystkiego najlepszego każdej mamie. Drogie Panie, życzymy wam szczęścia, zdrowia i cierpliwości do swoich pociech! Pragniemy, abyście zawsze się uśmiechały. Dziękujemy, że jesteście. Kochamy Was!

Uczniowie Norwida

Dzień Matki

 
 

19 maja 2021: Norwidowski Sad

Szanowni Państwo, przypominamy o udziale naszej szkoły w projekcje „Tradycyjny Sad”, którego celem jest promowanie zalet dawnych odmian drzew owocowych. Przygotowaliśmy plakaty i ulotki na ten temat. Wszystkich, dla których ta inicjatywa to nowość, zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez nas prezentacji. Zachęcamy Państwa do sadzenia starych odmian drzew owocowych - naprawdę warto!

 

4 maja 2021: MATURA – „FORMUŁA 2021”

W dniach 4-19 maja nasi abiturienci zdają egzaminy maturalne.

Kochani, życzymy Wam połamania piór!

Matura

 

30 kwietnia 2021: Sadzenie drzewka – gruszy „Cyprianidy” w Parku Szymańskiego

W piątek 30 kwietnia w Parku Szymańskiego jak co roku przedstawiciele absolwentów wolskich liceów i techników sadzili drzewa dla upamiętnienia Matury. W 2021 roku posadzenie drzewka – gruszy „Cyprianidy” powierzone zostało chłopcom z kl. 3 D – Aleksandrowi Końcy i Bartoszowi Chmielowi.

W uroczystości wzięły udział: Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska – z-ca Burmistrza dzielnicy Wola, pani Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania – Pani Mariola Zielińska oraz Pani Dyrektor Anna Rzewuska-Kowalczyk.

Sadzenie drzewka – gruszy „Cyprianidy” w Parku Szymańskiego Sadzenie drzewka – gruszy „Cyprianidy” w Parku Szymańskiego Sadzenie drzewka – gruszy „Cyprianidy” w Parku Szymańskiego Sadzenie drzewka – gruszy „Cyprianidy” w Parku Szymańskiego

 

29 kwietnia 2021: Zakończenie roku szkolnego dla klas III

W czwartek 29 kwietnia odbyły się we wszystkich klasach III spotkania pożegnalne uczniów z wychowawcą, uczącymi nauczycielami, dyrekcją szkoły oraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. Dzień później – 30 kwietnia trzecioklasiści z zachowaniem wszelkich procedur sanitarno-epidemicznych odebrali świadectwa ukończenia szkoły.

Drodzy Absolwenci, będzie nam Was brakować!

 

29 kwietnia 2021: Życzenia maturalne dla uczniów kończących XXIV LO im. C. K. Norwida w Warszawie

 
 
 
 
 

26 kwietnia 2021: Kolejni finaliści Explory wyłonieni!

Za nami Festiwal Naukowy Explory w Warszawie. Utalentowana młodzież walczyła o miejsca w finale Konkursu Explory. Akredytacje do kolejnego etapu otrzymało 9 projektów. Ich autorzy wezmą udział w finałowych rozgrywkach w Gdyni. Wydarzenie z udziałem Internatów odbyło się 9 kwietnia na platformie HOPIN.

Konkurs Explory został stworzony z myślą o młodych osobach, które chcą rozwijać swoje talenty, zainteresowania, spotykać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej.

Do regionalnego etapu Konkursu Explory w Warszawie zakwalifikowało się 28 projektów. W tegorocznych rozgrywkach Konkursu do kolejnego etapu przeszło aż 9 drużyn z czego z naszej szkoły jedna:

  • Dominika Janikowska, Wiktoria Kowalska, Lidia Kwiatkowska "Wpływ nanobąbelków azotu na kiełkowanie oraz późniejszy wzrost i rozwój badanych roślin"

To one wezmą udział w finałowych rozgrywkach  podczas Gdynia Explory Week w dniach 20-21 października 2021 gdzie zawalczą o stypendia naukowe na rozwój swojego projektu ufundowane przez Mecenasa Programu Explory - Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory.

Nagrodę publiczności otrzymał projekt Aleksandry Stokowskiej „Wpływ faz księżyca na kiełkowanie ziarniaków pszenicy”.

Nasza firma stawia na innowacje i projekty badawczo-rozwojowe poprzez rozwój technologiczny, współpracę z uczelniami oraz wsparcie innowatorów. Program Explory idealnie wpisuje się w tę strategię. Dzięki niemu, wyłaniane są najlepsze projekty zgłaszane przez młodych naukowców. Utalentowana młodzież to wielka nadzieja dla naszego kraju. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja zaowocuje nowymi pomysłami i dzięki niej odkryjemy kolejnych polskich geniuszy – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

 

Więcej o projektach finałowych na stronie http://bit.ly/explory2021.

 

E(X)PLORYE(X)PLORYE(X)PLORY

 

22 kwietnia 2021: Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia i Klimatu webinarium, którego celem jest przybliżenie młodzieży istotnych aspektów z obszaru ochrony klimatu oraz ukazanie praktycznych proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.

Program webinarium obejmował dwa bloki:

1. Wykłady:

„System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?" – wykład dr Aleksandry Kardaś (UW)

„Co mogę zrobić dla klimatu?" – wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW)

2. Warsztaty praktyczne:

Warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską – zwracający uwagę na problem marnowania żywności;

Warsztat „ubraniowy" z Katarzyną Wolszczak – podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.

 

16 kwietnia 2021: Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt obchodzony co roku 4 kwietnia, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na sytuację udomowionych zwierząt, które z różnych przyczyn pozbawione zostały opieki człowieka.

Zwierzęta od wieków są wiernymi kompanami człowieka. Gdy są dobrze traktowane pozostają nimi aż do końca swojego życia. Jedyne czego „oczekują” w zamian to miłość opiekuna i należyte traktowanie.

W Polsce ponad 130 tysięcy kotów oraz psów znajduje się w schroniskach. Adoptowanie takiego zwierzęcia to duża odpowiedzialność, lecz gdy spełniona jest należycie daje efekty w postacie kochającego i wiernego przyjaciela.

W 2019 roku Polacy adoptowali ponad 80 tysięcy zwierząt domowych ze schronisk nie licząc zwierząt przygarniętych z ulicy. Jest to ogromy sukces i tacy ludzie powinni być przykładem dla osób chcących posiadać zwierzę domowe.

Mam nadzieję, że ludzie na całym świecie zaczną mocniej dostrzegać problem bezdomnych zwierząt, które są uzależnione od ludzkiego gatunku. Nie zostały przystosowane do życia poza domem człowieka i potrzebują opieki w zamian dając bezgraniczną miłość.

A oto “Bezdomniaczki” naszych kolegów i nauczycieli

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

 
 

15 kwietnia 2021: Najlepszy nauczyciel

Przypominamy, że co miesiąc odbywa się plebiscyt wśród uczniów na "Najlepszego nauczyciela miesiąca".

Dotychczas zwycięzcami zostali

wrzesień- październik:

Nauczyciel najbardziej pomocny- p.prof. Dorota Samojluk

Nauczyciel najbardziej wyrozumiały- p.prof. Adam Górski

listopad: Nauczyciel najbardziej wymagający- p.prof. Elżbieta Brodnicka-Pereira

grudzień: Nauczyciel najbardziej surowy- p.prof. Iwona Stępińska

styczeń: Nauczyciel najbardziej terminowy- p.prof.Adam Górski

luty: Nauczyciel najbardziej sprawiedliwy- p.prof. Dorota Samojluk

Do końca roku zostają jeszcze cztery kategorie:

Nauczyciel najbardziej cierpliwy, serdeczny, punktualny i zabawny.

Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!

Uczniowie

Najlepszy nauczyciel Najlepszy nauczycielNajlepszy nauczyciel

 

13 kwietnia 2021: VI Warszawski Festiwal Języka Rosyjskiego

Niedawno zakończył się VI Warszawski Festiwal Języka Rosyjskiego, którego celem jest popularyzacja nauczania tego języka w warszawskich szkołach.

W ramach Festiwalu zaproponowano uczniom uczestnictwo w różnych konkursach. Nasze uczennice z klasy 3F oraz 2F podjęły wyzwanie i odniosły prawdziwy sukces!

W Konkursie piosenki rosyjskiej, który zorganizowany był się w lutym 2021 przez III LO im. gen. Sowińskiego, nasze dziewczyny zgarnęły wszystko!

  • I miejsce zajęła Ania Kaniok z kl. 2F za wykonanie piosenki «Ты не целуй»

  • II miejsce zajęła Kasia Mazurowska z kl. 3F, która wykonała utwór «Кометы»

W Konkursie krajoznawczo-plastycznym „Pejzaże Rosji”, który odbył się w marcu 2021 w LXXXVI LO im. Batalionu ''Zośka'' II miejsce zajęła Bożena Walkiewicz z kl. 3F

Gratulujemy Dziewczętom!
Brawo WY!

VI Warszawski Festiwal Języka Rosyjskiego

 
 

8 kwietnia 2021: Konkurs: "Mój wolny czas w czasie pandemii"

Podczas nauki zdalnej, w naszej szkole zorganizowany został konkurs "Mój wolny czas w czasie pandemii". Miał on na celu urozmaicić monotonne życie uczniów oraz pozwolić nam poznać ich zainteresowania. W czasie dwóch tygodni przewidzianych na konkurs, na podany e-mail wpłynęło osiem prac przedstawiających różne hobby. Po długich naradach Komisja wybrała najciekawsze prace.

Oto wyniki:

  • 1 miejsce – Gabriela Bracik z kl. 2C – ozdoby świąteczne, obrazki, drewaniane bombki

  • 2 miejsce – Karolina Łukaszuk z kl. 2Bp – pieczenie ciast oraz Zuzia Kłudkiweicz z kl. 1A – łucznictwo

  • 3 miejsce – Ania Kapelak z kl. 2Ep – szydełkowanie

  • 4 miejsce - Wiktoria Petniunas z kl. 3B – malarstwo oraz Dominika Janikowska z kl. 2C – szycie i wyszywanie na płótnie

  • 5 miejsce – Bożena Walkiewicz z kl. 3F – rysuenk oraz Monika Książkiewicz z kl. 2A  - malarstwo i fotografia

Wszystkim dziewczętom bardzo dziękujemy za nadesłanie swoich prac. Dla wszytkich przewidziane są nagrody po powrocie do szkoły.

Ponieżej przedstawiamy kilka przykładowych zdjęć.

Mój wolny czas w czasie pandemii Mój wolny czas w czasie pandemii Mój wolny czas w czasie pandemii Mój wolny czas w czasie pandemii Mój wolny czas w czasie pandemii Mój wolny czas w czasie pandemii

 

31 marca 2021: EKO Porady

W marcu w ramach projektu „Eko z Twoją Wolą” uczniowie klasy 2dp, mimo trwającej pandemii postanowili przygotować multimedialne EKO Porady. Celem wykonanych projektów jest szerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko rozumianej ekologii poprzez popularyzację poradnictwa dotyczącego ekologii w życiu codziennym. W domowych zaciszach powstały aż 3 filmiki poruszające następujące problemy:

  • OSZCZĘDZANIE SUROWCÓW – czyli kilka prostych zasad, które można zastosować w warunkach domowych, by zmniejszyć zużycie wody, energii i surowców – pracę wykonali: Sebastian Kojtych i Jakub Sztencel,

 
  • BĄDŹ EKO W KUCHNI – projekt przedstawia przepis na wykonanie wegetariańskiego dania, a jednocześnie uwzględnia pomysły jak dbać o środowisko podczas robienia zakupów czy przygotowywania jedzenia w kuchni – pracę wykonali: Stanisław Kosiński, Gabriela Kowalczuk i Jakub Sztencel,

 
  • JAK ZROBIĆ MASECZKĘ? – autor filmiku przedstawia krok po kroku, jak samodzielnie wykonać maseczkę z materiałów, które mamy dostępne w domu (bez zbędnego wydawania pieniędzy) – projekt przygotował: Bartosz Witkowski.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia przygotowanych EKO Porad oraz bycia EKO!

 

29 marca 2021: Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

 

26 marca 2021: Konkurs na najlepsze hasło kampanii "Znamię! Znam je!".

Czerniak

 

21 marca 2021: I Dzień Wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa

Święto obchodzone jest z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

My również przyłączyliśmy się do akcji.

Samorząd Uczniowski

Światowy Dzień Zespołu Downa Światowy Dzień Zespołu Downa Światowy Dzień Zespołu Downa Światowy Dzień Zespołu Downa Światowy Dzień Zespołu Downa Światowy Dzień Zespołu Downa

 

12 marca 2021: Projekt "Norwidowski sad"

Norwidowski sad

Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Tradycyjny Sad”, którego celem jest restytucja dawnych odmian drzew owocowych. W tej edycji są to czereśnie.

Mając na uwadze własne zdrowie, ekologiczny tryb życia i dobro środowiska zachęcamy do propagowania tej idei. Aby przybliżyć Wam nasze działania nakręciliśmy krótki filmik. Zapraszamy do jego obejrzenia!

 
 

11 marca 2021: Przedwiośnie

„Przedwiośnie”- szaro, zimno, ponuro. Mimo to postanowiliśmy zmierzyć się z nim za pomocą akwareli. Jak wyszło?- oceńcie sami… Marzec wcale nie jest taki zły- jest pełen magii i pastelowych kolorów! Grupa plastyczna pozdrawia!

Przedwiośnie Przedwiośnie Przedwiośnie Przedwiośnie Przedwiośnie

 

8 marca 2021: Dzień Kobiet

Droga Dyrekcjo, Szanowne Koleżanki z pracy, Uczennice!

Tyle spokoju, ile tylko potrzebujecie,
tyle szaleństwa, aby życie nie wydawało się Wam nudne,
tyle szczęścia, abyście nie oszalały z nadmiaru,
i sukcesów tyle, aby Wam się zakręciło w głowach.

Męskie grono z Norwida życzy wszystkiego najlepszego piękniejszej części społeczności Norwidowskiej.

 

16 lutego 2021: Koło plastyczne

Sztuka to przede wszystkim kreatywność, wyobraźnia, wrażliwość na otaczający nas świat i drugiego człowieka. Koło plastyczne, które w naszej szkole właśnie rozpoczęło działalność pod opieką p. Aleksandry Korsak, ma na celu rozwijanie osobowości młodzieży i umożliwienie jej wyrażenia swoich emocji. Prezentujemy pierwsze prace do tematu „Zakochany Norwid”. Życzymy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły dużo miłości, uśmiechu i radości - nie tylko w lutym!

ŻyczeniaŻyczeniaŻyczeniaŻyczeniaŻyczeniaŻyczenia

 

15 lutego 2021: Eko-walentynka

Z okazji Walentynek Samorząd Uczniowski pragnie życzyć wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły dużo szczęścia w miłości! Z okazji Święta Zakochanych zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą eko-walentynkę. Każda była zrobiona od serca i spełniła warunki regulaminowe konkursu.

Przedstawiamy wszystkie prace konkursowe.

Gratulujemy autorkom!

Zuzia Klein 1f - I miesjce
Basia Kisiel 2Cg - 2 miejsce
Gabrysia Bracik 2Cg - 3 miejsce
Ala Błędowska 1c - 4 miejsce
Hania Około- Kułak 2Cg - 5 miejsce
Nadia Lech 1b - 6 miejsce
Olga Długosz 2fp - 6 miejsce

WalentynkiWalentynkiWalentynkiWalentynkiWalentynkiWalentynkiWalentynki

 

20 stycznia 2021: E(X)PLORY

20 stycznia 2021 roku w XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie odbył się finał Szkolnego Festiwalu E(x)plory online połączony z konkursem naukowym, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły a także XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego, XXX LO im. Jana Śniadeckiego, LXXXVI LO im. Batalionu „Zośka” oraz Technikum Mechatronicznego nr 1.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami w kraju a także za granicą.

Uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje projekty naukowe i wzięli udział w konkursie na najlepszą pracę badawczą.

Oto tematy i autorzy projektów:

Wszystkie projekty zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego konkursu.

W ramach festiwalu uczniowie naszej szkoły wzięli także udział w warsztatach:
„2F – fakt i fake, czyli jak poszukiwać i weryfikować informacje w internecie” dr Adam Czyżewski
„Wyznaczanie gęstości” mgr Adam Zahler
oraz webinariach i wykładach:
„Wiem, wydaje mi się czy wydaje mi się, że wiem?” mgr Mikołaj Fedorowicz
„Kleszcz niejedno ma imię”   mgr Dorota Dwużnik – Szarek
„Szczepionka przeciw Covid-19 – fakty i mity”  Karolina Częścik – Łysyszyn
„Czy rude mrówki leśne mają grzybowych sprzymierzeńców?” mgr Igor Siedlecki

Gratulujemy naszym Młodym Naukowcom, trzymamy kciuki za tegorocznych i mamy nadzieję, ze w przyszłym roku też będziemy mogli pochwalić się ich projektami!

 

12 stycznia 2021: Film o szkole

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu promującego szkołę z 2021 roku

 

11 stycznia 2021: Broszura na temat depresji skierowana do rodziców i opiekunów

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z "Broszurą na temat depresji skierowaną do rodziców i opiekunów".

Broszura sfinansowana ze środków Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy powstała jako odpowiedź na lawinowy wzrost zaburzeń psychicznych diagnozowanych obecnie u dzieci i młodzieży. Znajdują się tam informacje m. in. o prowadzonych bezpłatnych grupach wsparcia skierowanych do rodziców dzieci chorujących na depresję, przejawiających zachowania ryzykowne i zagrożonych samobójstwem, chorujących na zaburzenia odżywiania oraz o innych bezpłatnych obecnie dostępnych formach pomocy młodym osobom, ich rodzicom i opiekunom oraz bezpłatnych szkoleniach kierowanych do kadry pedagogicznej.

Broszura została przygotowana zgodnie z rzetelną i aktualną wiedzą przez Fundację Zobacz... JESTEM.
Więcej informacji na temat prowadzonych przez Fundację działań na stronach:

 

21 grudnia 2020: Życzenia

Życzenia

 

21 grudnia 2020: Życzenia

Życzenia

Życzenia

Życzenia

Życzenia

Życzenia

 

21 grudnia 2020: Warsztaty o agresji rówieśniczej

Na przełomie listopada i grudnia 2020 roku w naszym liceum odbyły się warsztaty online o agresji rówieśniczej. Warsztaty były prowadzone przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa we wszystkich klasach pierwszych i drugich po szkole podstawowej. Dziękujemy Radzie Rodziców za wparcie finansowe tych warsztatów.

 

14 grudnia 2020 Akcja – „Dokarmiamy ptaki zimą“

Na początku grudnia 2020 r. miłośnicy ptaków, którym los tych braci mniejszych nie jest obojęty, postanowili zakupić kolejny karmnik oraz karmę i zawieźć je do naszego szkolnego ogrodu. Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę. Jeśli teraz będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, to one wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady. Ważne jest jednak aby ptaki dokarmiane były specjalnym pokarmem i w odpowiedni sposób. Zobacz jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimie aby przyniosło to korzyści dla ptaków i naszego ogrodu!

Dokarmiamy ptaki zimą

Dokarmiamy ptaki zimą Dokarmiamy ptaki zimą

Więcej informacji i zdjęć w zakładce "EKO z Twoją Wolą"
 

12 grudnia 2020: Bliżej Norwida 2020

Już po "Norwidzie"!
Dnia 12 grudnia zebrali się w szkole jurorzy wszystkich czterech konkursów Bliżej Norwida i ocenili nadesłane prace.
Nie mieliśmy w tym roku radości spotkania miłośników Norwida - uczniów, nauczycieli i jurorów - specjalistów. To są te najbardziej oczekiwane chwile; dźwięk strojonych instrumentów, trema wykonawców i ... Norwid!
Kolejna, oryginalna interpretacja młodzieży. Uwiecznialiśmy je na płytach, słuchaliśmy powtórnie na koncercie laureatów. Wtedy też przyciągała uwagę wystawa prac plastycznych i fotograficznych.

Konkursy odbyły się więc w trochę zmienionej formule, recytacja i śpiewanie też przyszły w formie nagrań. I okazało się, że pomysł działa, że wielbicieli Norwida nie tak łatwo zniechęcić. Serdecznie dziękujemy uczniom, ich opiekunom - nauczycielom, dyrekcjom szkół i jurorom za udział. Rozumiemy, jak trudna była w tym wyjątkowym roku praca nad Norwidem. Werdykty jury zostały rozesłane do szkół, nam wszystkim pozostaje czekać, czy uda się jakoś zobaczyć i usłyszeć laureatów!

Werdykty:

 

5 grudnia 2020: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

To święto obchodzone corocznie 5 grudnia zostało ustanowione przez  Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu uznania pracy wolontariuszy na całym świecie, docenienia ich za serce, poświęcony czas i trud na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, szansa, by pochwalili się realizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

Praca wolontariusza nie jest umotywowana chęcią wzbogacenia się. Obowiązki wolontariusza najczęściej zależą od organizacji w jakiej działa.
Co można zaliczyć do działań wolontariatu?
Może być to praca fizyczna, np. odbudowa domów zniszczonych podczas  klęsk żywiołowych, lub praca umysłowa, np. pomoc w nauce. Może to być wyprowadzanie psów ze schroniska, a nawet robienie zakupów sąsiadce z piętra niżej. Każda pomoc płynąca z głębi naszego serca może być działaniem wolontariatu.
Jakie korzyści przynosi nam wolontariat?
Jest idealną okazją do sprawdzenia samego siebie w nowych, niecodziennych sytuacjach. Dzięki niemu zyskujemy doświadczenie. Mimo, iż wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia się sprawie, to powoduje, że nabywamy empatii i większej wrażliwości. Jest także okazją do nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. A co najważniejsze, wolontariusze jako pojedyncze jednostki przyczyniają się do zmian, które mają ogromny wymiar. Sieją oni dobro, które kiedyś zakwitnie w ludziach.

 

W naszej szkole przykładamy wszelkich starań do kształtowania postaw obywatelskich wyrażanych w działaniu na rzecz innych. Od wielu lat włączamy się w różne działania na rzecz środowiska szkolnego, lokalnego czy krajowego.
Oto niektóre przykłady podejmowanych przez naszą społeczność działań:

  • udział w akcji "Góra grosza"

  • licytacja bombek na rzecz chorego ucznia

  • zbiórki artykułów dla zwierząt ze schroniska w Józefowie

  • zbiórka słodyczy dla rodzin potrzebujących (we współpracy z Młodzieżową Radą Dzielnicy Wola)

  • zbiórka artykułów higienicznych i słodyczy dla Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny Koło w Warszawie

  • udział w "Szlachetnej paczce"

  • coroczny udział w akcji krwiodawstwa

  • zbieranie nakrętek na sprzęt rehabilitacyjny dla potrzebujących

  • organizacja stoiska podczas festynu z okazji 20-lecia ul. Integracyjnej

  • udział w akcji "Podziel się posiłkiem"

  • i inne

Nasi uczniowie również poza szkołą angażują się w różne działania m.in.: pomagają sobie w nauce, są wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pracują w Bibliotece Publicznej, w Ośrodku Pomocy Społecznej, a podczas pandemii wspomagają swoich sąsiadów czy bliskich w robieniu zakupów.

Wszystkim Wolontariuszom o wielkim sercu

Portret mojego nauczyciela

 z okazji ich święta
życzymy
zdrowia i szczęścia
Niech Wasze dalsze działania przynoszą Wam
jak najwięcej satysfakcji, radości
i poczucia ogromnego spełnienia :)

WolontariatWolontariat

WolontariatWolontariat

Wolontariat

 

1 grudnia 2020: Najlepszy nauczyciel miesiąca

Najlepszy nauczyciel miesiąca

W bieżącym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wyszedł z inicjatywą organizacji plebiscytu pod nazwą „Najlepszy nauczyciel miesiąca”.

Dotychczas tytuły zdobyli:

  • Nauczyciel września – pan Profesor Adam Górski w kategorii "Nauczyciel najbardziej wyrozumiały"

  • Nauczyciel października – pani Profesor Dorota Samojluk w kategorii " Nauczyciel najbardziej pomocny"

  • Nauczyciel listopada – pani Profesor Elżbieta Brodnicka-Pereira w kategorii " Nauczyciel najbardziej wymagający”

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Najlepszy nauczyciel miesiącaNajlepszy nauczyciel miesiąca

Najlepszy nauczyciel miesiąca

 

30 listopada - 2 grudnia 2020: Wybory 2020

Pomimo zdalnego nauczania Samorząd Uczniowski nie próżnuje i próbuje realizować kolejne wytyczone sobie cele. Jak co roku musiały odbyć się wybory nowego przewodniczącego SU- tym razem w formie online.

Oto wyniki głosowania:
funkcję Przewodniczącego SU w roku szkolnym 2020/2021
obejmuje: Konrad Śliwicki  z 2C (39,7%)

Zastępcą przewodniczącego zostaje: Zuzanna Kłudkiewicz z 1a (36,6%)
Na trzecim miejscu w wyborach uplasował się: Antoni Królak z 2cp (23,8%)

GRATULUJEMY!

Z wyborem nowego przewodniczącego związane jest ustąpienie dotychczas urzędującego – Mateusza Mikołajczyka z klasy 2G. Dziękujemy Mateuszowi, a także jego zastępcy Konradowi Śliwckiemu za całą kadencję, za to, że swoją pracą i  zaangażowaniem wnieśli wiele dobrego w życie szkoły, często kosztem swojego wypoczynku, pomiędzy natłokiem obowiązków szkolnych znajdowali czas na dodatkowe obowiązki, organizowali naszą pracę i służyli nam pomocą. Życzymy im wielu sukcesów i wszystkiego najlepszego!

Jednocześnie informujemy, że w listopadzie przeprowadzono również wybory Rzecznika Praw Ucznia.
W głosowaniu zwyciężyła Pani Profesor Dorota Samojluk.

GRATULUJEMY!

 

24 listopada 2020: Konkurs plastyczny "Portret mojego nauczyciela"

W październiku zorganizowany został konkurs dla uczniów, pragnących pochwalić się swoim talentem plastycznym. Zmierzyli się oni z trudnym zadaniem, jakim było wykonanie dowolną techniką portretu swojego nauczyciela. "Śmiałkami" okazało się pięć dziewcząt, które w przepiękny sposób ukazały oblicza swoich ulubionych nauczyciel. Oczywiście nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski zostaną wręczone po naszym powrocie do szkoły.

W drodze głosowania zostały wyłonione zwyciężczynie:

1 miejsce: Z. Klien 2fp – p. Justyna Jemielity

Portret mojego nauczyciela

 

2 miejsce: Y. Tymkowa 2a – p. Bożena Firmanty

Portret mojego nauczyciela

 

3  miejsce: A. Czerwonka 1a – p. Agnieszka Wójcik

Portret mojego nauczyciela

 

Nagrody pocieszenia: 
Z. Matysiak 2cp – p. Anna Kowalska-Fic

 A. Długosz 2fp – p. Justyna Jemielity

Portret mojego nauczycielaPortret mojego nauczyciela

 

11 listopada 2020: Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości

W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, Ministertwo Edukacji Narodowej zaproponowało wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" w danej klasie lub grupie  on-line.

Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji "Szkoła do hymnu".
W dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego”.  W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.

Dzień Niepodległości

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_grafika.pdf

Dzień Niepodległości

 

23 października 2020: Zasady funkcjonowania biblioteki XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Warszawie

Zasady funkcjonowania biblioteki XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida – plik w wersji pdf

 

Aneks do regulaminu biblioteki obowiązujący od 26.10.2020 r. do odwołania
w związku z ogłoszeniem na terenie m. st. Warszawy tzw. „czerwonej strefy” powodującego przejście szkoły w tryb nauki zdalnej.

  • Biblioteka jest czynna: pon., wt., śr. czw. w godz. 12.00 – 16.30

  • Uczniowie nie wchodzą do budynku szkoły.

  • Bezpośrednio przed przybyciem do szkoły należy zadzwonić pod numer
    22 836 42 92 w. 106 lub 3 aby uprzedzić swoją wizytę.

  • Czytelnik podaje bibliotekarzowi cel wizyty tzn. zwrot czy wypożyczenie książek.

  • Należy przygotować listę książek, do wypożyczenia i telefonicznie podać bibliotekarzowi tytuły.

  • Czytelnik (obowiązkowo w maseczce) oczekuje na bibliotekarza przed wejściem do szkoły od strony parkingu.

  • Przy doborze książek zaleca się korzystanie z katalogu zbiorów biblioteki dostępnego w Internecie (przycisk Biblioteka MOL NET + na stronie internetowej szkoły: https://www.norwid.waw.pl/ .

  • Czytelnicy mogą rezerwować książki (za wyjątkiem lektur) poprzez katalog online.

  • Książki można zamawiać również drogą mailową biblioteka@norwid.waw.pl.

  • Zbiory zamówione elektronicznie do godz. 14.00, będą dostępne następnego dnia od godz. 12.00.

  • Zwracane egzemplarze są poddane 2-dniowej kwarantannie i w tym czasie pozostają wyłączone z użytkowania.

  • Czytelnia jest nieczynna.

  • Nie ma możliwości korzystania z komputerów.

 

23 października 2020: Bliżej Norwida 2020 - zapraszamy do 24. edycji konkursów recytacji, śpiewania, fotograficznego i interpretacji plastycznej utworów Cypriana Norwida.

Po raz 24. zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach Bliżej Norwida.
Zaproszenie i regulaminy konkursów Bliżej Norwida 2020 (do pobrania w wersji PDF):

Regulamin Konkursu Śpiewania Poezji Cypriana Norwida

Regulamin Konkursu Recytacji Utworu Cypriana Norwida

Regulamin Konkursu Interpretacja Plastyczna Utworu Cypriana Norwida

Regulamin Konkursu Fotograficznego

 
 

15 października 2020: "Nic nowego..." w Norwidzie

Trzykrotnie na sali gimnastycznej Norwida wystąpi Sławomir Holland ze swoim autorskim spektaklem pt. „Nic nowego pod słońcem”. Sztuka złożona jest z tekstów międzywojennych poetów polskich, ale refleksyjny charter spektaklu i brawurowa interpretacja pozwolą wydobyć z wierszy Tumima, Gałczyńskiego i Leśmiana ich ponadczasowe przesłanie.

 

14 października 2020: Warsztaty dla maturzystów

14 października wszystkie klasy maturalne wzięły udział w warsztatach, których głównym zadaniem było przygotowanie maturzystów do mierzenia się z nadchodzącymi wyzwaniami. Najpierw uczniowie spotkali się z p. Sławomirem Matczakiem (dziennikarzem TVP, aktorem, pedagogiem), żeby poznać tajniki autoprezentacji i skutecznego budowania komunikatu – czyli elementy niezbędne podczas egzaminów ustnych. W drugiej części warsztatów przyszli maturzyści mogli zapoznać się z ofertą studiów zagranicznych i narzędziami pomagającymi podczas aplikowania na nie.

 

3 października 2020: Eryk Chain - Mistrz Polski Juniorów do lat 18 w zapasach

Uczeń naszej szkoły Eryk Chain z IIG został Mistrzem Polski Juniorów do lat 18 w zapasach. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Janowie Lubelskim Eryk wygrał 5 walk w finale wygrywając z zawodnikiem z Gdańska, który bronił tytułu z ubiegłego roku.

Gratulujemy Erykowi oraz jego trenerowi panu Sewerynowi Szrederowi ogromnego sukcesu!!!

List do rodziców

List do rodziców List do rodziców

 

2 października 2020: Antropolog w klasie humanistycznej

2 października klasa 3b uczestniczyła w warsztatach antropologicznych organizowanych w ramach programu „Okiem etnologa”. Tematem spotkania była „Antropologia wizualna”. Tym samym XXIV LO rozpoczęło współpracę z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, która, mamy nadzieję, trwać będzie przez kolejne lata.

 

30 września 2020: Dzień Chłopaka

W dniu 30 września w naszym Liceum świętowaliśmy Dzień Chłopaka.

Dziewczęta z klasy 1a wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowały dla swoich kolegów quiz o kobietach. Do zabawy zgłosiło się pięciu śmiałków, którzy w zaskakująco łatwy sposób rozprawili się z 14 trudnymi pytaniami. Jak w każdym konkursie, wyłonieni zostali najlepsi, chociaż tak naprawdę najważniejsza była dobra zabawa i sprawienie miłej niespodzianki wszystkim naszym kolegom. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Serdecznie dziękujemy im za udział, a pozostałym uczniom za doping.

Wszytkim Chłopakom – Norwidziakom życzymy w dniu ich święta – dużo uśmiechu, pomyślności oraz dużo zdrowia.

Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka Dzień Chłopaka

 

2020.09.25: Sprzątanie Świata - Polska 2020

"Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję". Pod takim hasłem odbyła się akcja Sprzątanie Świata - Polska 2020. W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie klasy 1cp, 2ep, 2cp i 2D którzy, pod opieką prof. M. Antonowicz i S. Dmowskiego, starali się przywrócić naturalny ład w Lasku na Kole i okolicach. Piękna pogoda zagwarantowała wszystkim uczestnikom świetny humor i nikomu nie zabrakło odnawialnej energii niezbędnej w trakcie zbierania śmieci :)

Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020

 
 

9 września 2020: W 97 sekund dookoła szkoły, czyli jak bezpiecznie przemieszczać się po szkole w dobie pandemii

 

1 września 2020: Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego – wspólny list szefów MEN, MI i GIS

Szanowni Państwo Dyrektorzy,
uprzejmie informuję, że Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury oraz Główny Inspektor Sanitarny przygotowali wspólny list dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. W liście podkreślili m.in., że zarówno uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust.
Załącznikiem do listu są Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Zostały one opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym. W wytycznych zostały wymienione obowiązki, jakie leżą po stronie pasażera, kierowcy i obsługi pojazdu oraz przedsiębiorcy w czasie korzystania z transportu zbiorowego. 
List oraz wytyczne przekazuję w załączniku.

Uprzejmie proszę o przekazanie ich rodzicom i opiekunom uczniów z Państwa szkoły i placówki.

Z wyrazami szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

 

Załączniki:

  1. Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego – wspólny list szefów MEN, MI i GIS – plik w wersji pdf

  2. Bezpieczeństwo uczniów w środkach transportu zbiorowego – wspólny list szefów MEN, MI i GIS – plik w wersji word

  3. Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce – wytyczne MI i GIS

 

1 września 2020: Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

1 września 2020 r. w gmachu przy ulicy Obozowej 60 odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.

 

28 sierpnia 2020: List Pana Dariusza Piontkowskiego, Ministra Edukacji Narodowej do rodziców/opiekunów dzieci i uczniów

List do rodzicówList do rodziców

List do rodzicówList do rodziców

 

28 sierpnia 2020: List Pana Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta m.st. Warszawy do rodziców/opiekunów dzieci i uczniów

List do rodzicówList do rodziców

 
 
Perspektywy certyfikat
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
sekretariat.lo24@eduwarszawa.pl
Promethidion - Norwid