XXIV LO im. C. K. Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2009/2010
5 lipca 2010: Absolwent Norwida prezydentem RP
04 lipca 2010 roku Pan Bronisław Komorowski, absolwent XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida, został wybrany na urząd Prezydenta RP. Dzień później Dyrekcja szkoły w imieniu wszystkich pracowników i uczniów wystosowała do czcigodnego wychowanka list gratulacyjny następującej treści:
Warszawa, 5 lipca 2010 r.
Pan Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Serdecznie gratulujemy wyboru na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Jesteśmy dumni, że najważniejszą osobą w Ojczyźnie jest absolwent naszej szkoły.
Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Ta myśl Cypriana Norwida towarzyszy naszej pracy pedagogicznej. Życzymy aby wspierali Pana rodacy, którym będzie ona też przyświecała. Wierzymy, że w czasie Pana kadencji spełni się przesłanie kampanii wyborczej, które my wyrażamy słowami naszego Patrona: Głosem narodu jest harmonia czysta, mieczem - jedność i zgoda, celem - prawda.
Życzymy siły i wytrwałości.
Dyrekcja, pracownicy i młodzież
25 czerwca 2010: Zakończenie roku szkolnego 2009/2010
25 czerwca odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego. Obok tradycyjnych elementów uroczystego pożegnania (stół pełen nagród za osiągnięcia sportowe i artystyczne, stypendia dla najlepszych uczniów itp.) pojawiły się również nowości, wśród których wyróżnić należy spektakl pt. „Mistyfikacja” w wykonaniu szkolnego teatru „Mniej więcej”. W chwili, kiedy goście podnieśli się z krzesełek, by wolnym krokiem udać się na wakacje, z głośników popłynął znany utwór grupy Vampire Weekend pt. ”A-Punk”. Niecałe 3 minuty energetycznego alternatywnego rocka złagodziły trochę smutek, który pojawia się w sercu każdego, kto na tak długo opuszcza szkolne mury
11 czerwca 2010: Udział w targach fotograficznych "Fotopolis"
11 czerwca grupa miłośników fotografii pod przewodnictwem p. S. Dmowskiego brała udział w Targach Fotopolis EXPO 2010. Podczas imprezy uczniowie mogli zapoznać się z najnowszym sprzętem fotograficznym, wziąć udział w warsztatach i wykładach, a także podziwiać zdjęcia podzielone na kilkadziesiąt wystaw tematycznych.
11 czerwca 2010: SPEKTAKL ROSYJSKI
W piątek (11.06), w szatni szkolnej odbył się rosyjskojęzyczny spektakl pod tytułem: „Dusza grustit na niebiesach” (dusza się smuci po niebiosach). Przygotowany został przez klasę Ic (grupę p. Moniki Zdunik, pod jej opieką).
Staraliśmy się pokazać choć kawałek kultury Rosji (i nie tylko), a dokładnie lata 20 ubiegłego wieku oraz okres wojenny. Szkolna szatnia, w ciągu trwania niecałych trzydziestu minut, zamieniła się w barwną ukraińską wieś wraz z jej ludowymi przyśpiewkami i tańcami.
Widzowie mogli oglądać odbywające się tam swaty, ślub i, oczywiście, huczne wesele. Niedługo po tym, szatnia przemieniła się w moskiewską knajpę wraz z jej wesołymi, pochylonymi nad kuflami bywalcami. Tam też odbył się „duel”- pojedynek na wiersze, podczas którego można było usłyszeć wiersze S. Jesienina i W. Majakowskiego. Pojedynek został przerwany, przez dobiegającą z radia wiadomość o wybuchu wojny. Spod ziemi wyrósł generał, który szybko zmobilizował swój oddział. Gdy skończyli maszerować, szatnia była już okopem, w którym zmęczeni żołnierze grali w karty, spali bądź śpiewali do przygrywki akordeonu. Nie trwało to jednak długo, nagle całą salę wypełnił huk wystrzałów. Żołnierze wraz z generałem poderwali się i rzucili do walki. Jednemu z nich zdawało się, że pośród wojennej wrzawy dostrzega swoją ukochaną. Gdy ją zawołał, dostał kulą w pierś. Szybko podbiegła do niego „miedsiestra”, udało jej się jednak tylko spisać list, który jej podyktował. Nad szatnią zawisł ponury dźwięk dzwonów. W jednej chwili przemieniła się w cerkiew na ukraińskiej wsi. Ukochana żołnierza dostrzegła list, położony tam przez miedsiestrę oraz krzyż, który przed laty podarowała mu, gdy wyjeżdżał do Moskwy... Przy wtórze cerkiewnego chóru, Marina, obserwatorka, zakończyła spektakl słowami z wiersza Mariny Cwietajewej:” Ludową idziemy steczką-/do swej ojczyzny, córeczko/w kraj Marzeń i Samotności/ gdzie z nas i Jaśnie, i Wielmożności.”
11 czerwca 2010: Lekcja muzealna
11 czerwca klasa Id uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Oprócz zapoznania się z biografią Skłodowskiej uczniowie mieli również okazję przekonać się o wkładzie noblistki w rozwój nauki. W ramach zajęć wyświetlany był także film wprowadzający w atmosferę epoki, w której dorastała i pracowała Maria Skłodowska-Curie. Niezaprzeczalnym walorem filmu były unikatowe zdjęcia archiwalne pokazujące Warszawę lat młodości polskiej uczonej.
9 czerwca 2010: Finał Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego
9 czerwca odbył się finał III edycji konkursu organizowanego przez nauczycieli XXIV L.O. im. C. K. Norwida.
W trakcie wszystkich trzech etapów uczestnicy odkrywali tajemnice Układu Słonecznego, wulkanów, rzek, trzęsień ziemi, pogody. Wykazywali się specjalistyczną wiedzą z zakresu przedmiotów przyrodniczych. W ramach konkursu powstała specjalna witryna internetowa: www.tygrzyk.norwid24.waw.pl.
Zdobywcą głównej nagrody (wysokiej klasy laptopa HP 15'') został w tym roku Krzysztof D.
8 czerwca 2010: Twarzą w twarz z jednym z kandydatów
8 czerwca Jacek Jabłoński oraz Rafał Zumer, uczniowie naszego Liceum, odbyli interesujące spotkanie z kandydatem na prezydenta RP - Andrzejem Lepperem. Chłopcy zostali wtajemniczeni w najnowsze polityczne plany przewodniczącego Samoobrony i, co równie istotne, otrzymali wiele pamiątkowych gadżetów, wśród których nie zabrakło, cieszących się zasłużoną sławą, krawatów.
7 czerwca 2010: VI Ogólnopolski Konkurs Norwidowski - II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie
Michał Śliwiński z II g, Grzegorz Paczkowski z I e i Jan Witkowski z I e, otrzymali wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Norwidowskim (kategoria poezji śpiewanej) organizowanym przez II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie. Wykonali dwa utwory: Samotność i Spartakus. Nagrodą były słuchawki i materac turystyczny.
2 czerwca 2010: Czytanie Norwida
2 czerwca 2010 r. od godz. 9.00 do 14.00 w liceach imienia Norwida w Stalowej Woli, Rzeszowie, Białymstoku, Częstochowie i Warszawie odbyło się Czytanie Norwida.
Patronat honorowy objął absolwent naszej szkoły Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Dla nas to już druga edycja przedsięwzięcia będącego kolejnym sposobem poznawania twórczości i myśli naszego Patrona. Mamy nadzieję, że elity intelektualne zachęciły młodzież do głębszego przeżycia i czerpania z uniwersalnej myśli poety, a spotkania stały się okazją do wymiany poglądów pokoleń.
Dziękujemy szkołom, które odpowiedziały na nasz apel i przyłączyły się do wspólnego czytania.
Goście i nasi uczniowie czytali wybrane przez siebie, lub zaproponowane przez nas wiersze Norwida, dzielili się swoimi refleksjami, rozmawiali. Pani Barbara Wachowicz wygłosiła gawędę poświęconą naszemu Patronowi.
A to garść refleksji naszych uczniów:
Pomysł z „Czytaniem Norwida” wydaje się dla mnie super pomysłem. Nasi goście nie tylko oryginalnie interpretowali wiersze Norwida, ale i dostarczyli wielu wzruszeń. Z niecierpliwością czekam na „Czytanie Norwida” za rok.
Patryk II B
Na spotkaniu z ks. J. Sikorskim było bardzo miło i sympatycznie. Z zainteresowaniem i chęcią słuchało się wierszy Norwida „Człowiek” i „Śmierć” czytanych przez księdza. Bardzo dobrze przekazywał nam zrozumienie tych wierszy.
Uczennica kl. IG
Dzień taki jak „Czytanie Norwida” wprowadza literaturę w środowisko młodzieży, jest potrzebne do poznania patrona szkoły. Każda taka „akcja” urozmaica życie szkolne. Uważam, że zaproszeni goście dużo wnoszą do naszych młodych umysłów.
Asia I A
Zaletą tej akcji były spotkania z różnymi ciekawymi postaciami np. panią Barbarą Wachowicz.
Karolina IA
„Czytanie Norwida” to bardzo dobry pomysł. Młodzież opętana komputerami, elektroniką może zostać zafascynowana twórczością wielkich poetów. Zapewne częściej zacznie sięgać po literaturę. Barbara Wachowicz Mistrzyni Mowy Polskiej bardzo ciekawie mówiła, mogliśmy się dużo dowiedzieć.
Aneta IA
Trzecie spotkanie odbyło się z udziałem Andrzeja Matula. Szczególną uwagę zwróciłam na barwę jego głosu, była perfekcyjna. Sama treść i przekaz były równie ciekawe.
Aleksandra IB
Wystąpienie Andrzeja Matula przykuło moją uwagę, ponieważ dużo wyniosłem z jego czytania. Rozważania pana prezydenta Warszawy były bardzo głębokie i pouczające. Uważam, że to powinno być częściej.
Uczeń kl. IIC
Występ pana Nowickiego pozwolił zrozumieć poezję Norwida. Osobista interpretacja pozwoliła zrozumieć każdemu z nas poezję Norwida.
Uczeń z I D
Najbardziej podobało mi się spotkanie z panem Pesselem, który był także absolwentem tej szkoły.
Justyna II G
Nasza klasa uczestniczyła w czterech spotkaniach. Według mnie najciekawsze z nich było pierwsze z panem Szczerbą (posłem Platformy Obywatelskiej). Na początek pan Szczerba przeczytał nam list od Bronisława Komorowskiego), który był oficjalnym patronem Czytania Norwida. Następnie przeczytał wiersz. Spotkanie to było ciekawe, ponieważ było poprowadzone humorystycznie. Pan Szczerba zinterpretował wiersz odnosząc się do polityki i życia codziennego.
Magda II G.
1 czerwca 2010: Sandra Dziwiszek największym talentem Woli
1 czerwca Sandra Dziwiszek, uczennica klasy 1c, powiększyła swoją kolekcję trofeów o statuetkę "Talent Woli". Podczas wręczenia nagrody obecni byli m.in. poseł Michał Szczerba, Dyrektor Biura Edukacji i Burmistrz. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
28 maja 2010: Udane starty szczypiornistów
Po zdobyciu 3 miejsca w „Mistrzostwach Woli” (2-5 marca 2010) szkolna reprezentacja piłkarzy ręcznych zaliczyła kolejny udany występ. Tym razem ich łupem padła piąta lokata podczas „Turnieju o Puchar Burmistrza Dzielnicy Mokotów” (26-28 maja 2010). Liczymy na jeszcze większe sukcesy w nowym roku szkolnym.
25 maja 2010: Nowości na stronie internetowej szkoły
Szkolna strona internetowa wzbogaciła się o nowe witryny tematyczne.
Zainteresowanych teatrem zapraszamy na: www.koloteatralne.norwid24.waw.pl
Informacje dotyczące szkolnej biblioteki można znaleźć pod adresem: www.biblioteka.norwid24.waw.pl
Od kilku dni dostępna jest również strona poświęcona C.K. Norwidowi. Jej autorzy otrzymali za nią główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Ośrodek Kultury im C.K. Norwida w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na: www.norwid.art.pl
25 maja 2010: Fakultet WOS jak zawsze w terenie
W dniu 18 maja grupa uczniów z klas drugich brała udział w Warsztatach Sejmowych współorganizowanych przez Kancelarię Sejmu RP. Temat czwartego już spotkania brzmiał: "Marketing polityczny - kulisy kampanii politycznych".
Tydzień później, 25 maja, fakultet wybrał się na kolejne warsztaty, tym razem organizowane przez Kino Muranów.
24 maja 2010: Sukces w konkursie „Uchodźcy szablonowo/ nieszablonowo”
Sukces w konkursie "Uchodźcy szablonowo/nieszablonowo" Piotr Kulesza z klasy 2D otrzymał wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Centrum Pomocy Uchodźcom.
Prace laureatów będzie można oglądać na specjalnej wystawie towarzyszącej Przeglądowi Filmów Uchodźczych. Odbędzie się ona w dniach 18-23 czerwca w foyer Kinoteki. Kto nie dotrze do warszawskiego kina, będzie mógł obejrzeć dzieła na stronach organizatora konkursu:
21 maja 2010: II etap III Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego
Konkurs, organizowany w naszej szkole po raz kolejny, co roku cieszy się większą popularnością. Trzecia odsłona powoli zbliża się do końca. Uczniowie z warszawskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mają już za sobą test obejmujący zagadnienia z fizyki, geografii i biologii. Pięć osób przeszło do finału, który odbędzie się 9 czerwca. Złota dziesiątka konkursowiczów otrzymała nagrody ufundowane przez wydawnictwo Demart i kino Cinema Park.
Wyniki konkursu i szczegółowe informacje można znaleźć na witrynie konkursowej.
20 maja 2010: Udział w programie "Młodzi głosują"
Nasze liceum bierze udział w programie "Młodzi głosują" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach programu odbywają są specjalne zajęcia mające na celu obiektywną prezentację kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. Głównym elementem akcji jest kampania na rzecz zwiększenia frekwencji wyborczej.
11 maja 2010: Walka o tytuł "Talent Woli" rozpoczęta
11 maja ogłoszone zostały nazwiska uczniów nominowanych do tytułu „Talent Woli”. Naszą szkołę reprezentują: Sandra Dziwiszek (mistrzyni Polski juniorów w skoku o tyczce), Grzegorz Paczkowski i Szymon Łodziński.
4-29 maja 2010: Matury pisemne i ustne w Norwidzie
Wsteczne odliczanie zakończone. Maturalna klepsydra ustawiona w holu szkoły spełniła swoje zadanie. 4 maja rozpoczęły się matury pisemne.
30 kwietnia 2010: Pożegnanie klas trzecich
W piątek dnia 30 kwietnia 2010 roku w naszej szkole miało miejsce uroczyste pożegnanie klas trzecich.
Uczniowie młodszych klas pod czujnym okiem koleżanki Marii Leśnodorskiej (reżyserki części artystycznej) odegrali przedstawienie a la musical.
Na scenie pojawiają się uczniowie L.O. im. Cypriana Kamila Norwida spotykający się po latach na partyjce pokera. Widzimy stół, przy którym siedzą byli uczniowie (w tle słyszymy piosenkę z musicalu „Chicago” pt. „ All that jazz” ). Zaczynają wspominać. Na scenę wychodzą kolejni wykonawcy: Ola Świątek, Karolina Paszkiewicz, Maciek Smoderek, Kamil Duran.
Rozbrzmiewają kolejne piosenki: „All you need is love”, „Bluzwis”, „Od zera do bohatera”.
Na samym końcu przedstawienia absolwenci przypominają sobie, jak to było, kiedy sami pisali maturę. Na scenę wchodzą dwie wokalistki i zaczynają śpiewać piosenkę Pidżamy Porno pt. „Matura” i wtedy cała widownia zaczyna się dobrze bawić, klaskać i śpiewać razem z nimi.
Po zakończeniu części artystycznej, przyszła kolej na część oficjalną. Najbardziej zasłużeni trzecioklasiści otrzymali nagrody i dyplomy.
30 kwietnia 2010: Sukces w konkursie graficznym
Maciej Głowacki, uczeń klasy ID zdobył II miejsce w konkursie graficznym „Warszawa mojej wyobraźni”. Organizatorem i fundatorem nagród był Zespół Szkół Fototechnicznych.
18-25 kwietnia 2010: Projekt językowy w południowej Bawarii
W dniach 18.04 - 25.04.2010 r. klasa IIA oraz kilka osób z innych klas pojechały na tygodniową wycieczkę do południowej Bawarii i austriackiego Tyrolu. W programie wyjazdu było zwiedzanie takich miejsc, jak Monachium, Innsbruck, Regencja, Lindau, Księstwo Lichtenstein, Garmisch-Partenkirchen, zamek Neuschwanstein i - w drodze powrotnej - Drezno. Oprócz niezaprzeczalnych atrakcji stworzonych ręką człowieka (np. zamek Ludwika II), na uczestników czekały również niesamowite okoliczności przyrody (np. pokryte śniegiem, majestatyczne Alpy Bawarskie). Uczestnicy wycieczki zakwaterowani zostali w austriackim schronisku położonym 1000m n.p.m. (czytaj alpejskie słońce i zapierające dech w piersiach widoki). W związku z tym, że był to wyjazd językowy, uczniowie dostawali codziennie zadania językowe związane tematycznie z odwiedzanymi miejscami. Wyjazd był bardzo udany. Wszyscy wrócili zadowoleni, zdrowi, z pełnym bagażem wrażeń i olbrzymią ilością zdjęć.
23 kwietnia 2010: Mistrzostwa Szkoły w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców
23.04. 2010 r. odbył się finał Mistrzostw Szkoły w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach wzięło udział 8 zespołów żeńskich i 10 męskich. W okresie od 10. X. 2009 r. do 23.IV. 2010 r. rozegrano ponad 40 spotkań. Zawody zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego - pani Renata Czosnecka przy współpracy z panem Sewerynem Szrederem.
Główną nagrodą zawodów były puchary ufundowane przez Ambasadora Wenezueli. Oprócz tego najlepsze zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale.
Pierwsze miejsce przypadło w tym roku klasom maturalnym. Na najwyższym stopniu podium stanęły dziewczyny z 3A i chłopcy z 3G.
23 kwietnia 2010: Apel z okazji rocznicy śmierci papieża, Jana Pawła II oraz patrona naszej szkoły, Cypriana Norwida
23 kwietnia odbył się apel z okazji rocznicy śmierci papieża, Jana Pawła II oraz patrona naszej szkoły, Cypriana Norwida. Uroczystość została przygotowana przez klasę I E pod przewodnictwem prof. A Wasilewskiej. Uczniowie zaprezentowali nam wybrane utwory obu wielkich Polaków. Usłyszeliśmy też muzyczne aranżacje wierszy "Spartakus" i "Italiam Italiam" w wykonaniu Grzegorza Paczkowskiego, Jana Witkowskiego oraz Michała Śliwińskiego. W apelu wzięły udział pierwsze i drugie klasy.
19 kwietnia 2010: Dzień otwarty po raz drugi
19 kwietnia gimnazjaliści mieli kolejną szansę zapoznania się z naszym liceum. Drzwi do każdej sali były w istocie otwarte, a największa atrakcja czekała na gości w pracowni chemicznej, gdzie prof. Masny wprowadzał zebranych w świat eksperymentów.
16 kwietnia 2010: Apel ku czci poległych
16 kwietnia na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się apel ku czci ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Zebrani w szkolnym ogrodzie uczniowie i nauczyciele oddali hołd zmarłym i uczcili ich pamięć minutą ciszy.
14 kwietnia 2010: Obchody Dni Norwidowskich w Krakowie
Delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach Dni Norwidowskich w Krakowie. Uczestniczyliśmy we mszy św. w Katedrze na Wawelu, składaliśmy kwiaty w krypcie wieszczów przy urnie z prochami Cypriana Norwida.
Pod Krzyżem Katyńskim oddaliśmy hołd pomordowanym 70 lat temu na rozkaz Stalina oficerom polskim oraz ofiarom katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem – delegacji lecącej z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na uroczystości katyńskie.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Auli Collegium Novum słuchaliśmy wykładów na temat nawiązań poetów współczesnych do poezji Norwida.
Radosław Dąbrowski i Krzysztof Kozoń z kl. Ig zdobyli pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na stronę internetową o Norwidzie. Konkurs organizował Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie, nagrody zostały wręczone podczas sesji w Collegium Novum.
12 kwietnia 2010: Żałoba norodowa
Poniedziałkowe zajęcia rozpoczynają się minutą ciszy.
Szkoła jest udekorowana flagami, kirem, kwiatami i zdjęciami Prezydenta.
Nauczyciele i młodzież noszą biało czerwone lub czarne wstążki.
Uczniowie wpisuję się do kroniki szkolnej.
* * *
My młodzi ludzie Was nie znaliśmy
Ale codziennie widzieliśmy w telewizji
Znaliśmy wasze twarze, nie znaliśmy waszych marzeń
Nikt nie przewidział tak okropnych wydarzeń.
Polityka nie mój fach
Jedna sekunda i na ziemi mamy wrak
Liczba 9-6 jest od dzisiaj pechowa
Łaska od Boga, dla tych, kto ich dziś pochowa
Kondolencje dla rodzin, córek i gospodyń
Kondolencje dla przyjaciół, polityków i lotników
Kondolencje dla braci, dla tych, co są im najbliżsi
W naszym kraju brakuje chyba zniczy
Strata dla narodu, w każdym domu jest spokój
Właśnie oni tego chcieliby na ziemi był pokój
Żałoba narodowa, w Polsce brakuje nam świątyń
Rodziny nie zapomną ich pierwszych urodzin
Nie zapomną też, kiedy zaczęli sami chodzić
Właśnie o to w tym chodzi, bo się przychodzi i odchodzi
I nie zależnie, jakie do tego masz podejście
Pomódl się za nich, by znaleźli się w niebie
Dziesięć zero-cztery dwadzieścia dziesięć
Czasz szybko leci, każdy do góry pnie się
Wystarczyło parę metrów, samolot się nie wzniesie
Czasu nie cofniesz, nie ominiesz tych cierpień
Teraz nad nami, ich duch się uniesie
Oni wciąż znami są- unoszą się w przestrzeni
I dla tych ludzi, którzy kogoś stracili
Zapewniam was- chcieliby, byście życiem się cieszyli!
R.I.P.
Mateusz W.
* * *
Dzięki Wam otworzyły nam się oczy.
Wyrazy głębokiego współczucia.
Joanna C.
Marta R.
* * *
Najszczersze kondolencje i życzenia odnalezienia spokoju
w bólu i tęsknocie po stracie bliskich dla rodzin
i najbliższych ofiar poległych w katastrofie pod Smoleńskiem.
Patrycja W.
* * *
Pokój ich duszy
Monika S.
* * *
Teraz wszystko nie ma już znaczenia: prawica czy lewica.
Zjednoczmy się w bólu i cierpieniu i zapomnijmy o wszystkich niesnaskach.
Dymitr L.
* * *
BĘDZIEMY PAMIETAĆ
Tomasz G.
* * *
Był „mały” wzrostem, ale wielki duchem
Katarzyna B.
* * *
Nich spoczywają w spokoju
Sara T.
* * *
Zadziwiające jest jak wielu z nich spotkałem
Na swojej drodze życia. Jaka wielka to
Strata dla Polski, Narodu, ale i dla
Nas osobiście. Pocieszające, że tragedia
Ze Smoleńska już owocuje pojednaniem, bliskością współodczuwaniem
Niech spoczywają w pokoju wiecznym. Amen
Adrian F.
* * *
10.04.10 - dzień, w którym zatrzymała się Polska
Będziemy pamiętać o współczesnym Katyniu
Gdzie polegli nasi najwięksi Bracia narodu.
Marcin P.
11 kwietnia 2010: Żałoba norodowa
10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, szef IPN Janusz Kurtyka, prezes NBP Sławomir Skrzypek, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, posłowie i senatorowie, przedstawiciele kościołów i wyznań religijnych, dowódcy Sił Zbrojnych RP, przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, oraz wiele Osób towarzyszących, a także funkcjonariusze BOR i załoga samolotu. Łączymy się w bólu i żałobie z rodzinami Ofiar tej ogromnej tragedii.
7 kwietnia 2010: Wizyta w Żydowskim Instytucie Historycznym
7 kwietnia 2010 r. kl. 1E zwiedzała wystawę poświęconą powstaniu w getcie warszawskim zorganizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny. Jednym z ciekawszych elementów wystawy były dokumentalne filmy zrealizowane specjalnie na zamówienie Instytutu.
31 marca 2010: Cyprianki
31 marca 2010 r. odbyły się w naszym liceum tradycyjne „Cyprianki”. Pierwsze i drugie klasy przybyły do szkoły w niecodziennych strojach. Na korytarzach Norwida krążyły m.in. grupy farmerów, kosmitów, dresiarzy, pracowników służby zdrowia. Nauczyciele, w tym roku, weszli w rolę warszawiaków sprzed półwiecza – głównymi elementami ich stroju były kolorowe apaszki, kraciaste marynarki i kaszkiety. Oficjalną część uroczystości kończył tradycyjny koncert. Chór pedagogów wykonał największe przeboje, które rozbrzmiewały na ulicach Warszawy w dawnych czasach.
30 marca 2010: Wizyta w Sejmie RP
30 marca 2010 roku klasa 2G zwiedzała Sejm RP. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska najważniejsze miejsca parlamentu. Najważniejszą atrakcją była możliwość obejrzenia gabinetu Marszałka Senatu p. Bogdana Borusewicza.
29 marca 2010: Warsztaty w ramach III Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego
29 marca 2010 r. odbyły się warsztaty pt. „Jak wykonać dobrą prezentację multimedialną z wykorzystaniem różnorodnych form przekazu”. Z tej okazji szkołę odwiedziły grupy zainteresowanych uczniów z kilku warszawskich gimnazjów i liceów. Na warsztatach uczniowie i ich opiekunowie mogli usłyszeć o zasadach tworzenia dobrej prezentacji. W trakcie spotkania goście mieli również możliwość zapoznania się z elementami edycji filmów (montaż, efekty specjalne, podkład tekstowy, dźwiękowy itp.).
26 marca 2010: Film Video Foto 2010
26 marca 2010 r. grupka uczniów z naszego liceum wzięła udział w łódzkich targach „Film, Foto, Video”. Dzięki nim uczniowie mieli świetną okazję, aby zapoznać się z nowinkami z tych działów. Brali oni także udział w warsztatach tematycznych, m.in. poświęconych edycji zdjęć w programie Adobe Photoshop (retusz zdjęć, edycja, zaawansowane funkcje programu, efekty specjalne). Jedną z atrakcji targów była możliwość samodzielnego wykonywania zdjęć specjalnie przygotowanych i oświetlonych modeli. Nie zabrakło też licznych wystaw prac fotograficznych (autorzy publicznie opisywali trudności związane z wykonaniem niektórych zdjęć, zdradzając tajniki swojego warsztatu).
18 marca 2010: Międzynarodowy Konkurs "KANGUR Matematyczny"
18 marca 2010 odbył się Międzynarodowy Konkurs "KANGUR Matematyczny". Patronat nad konkursem sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wspólna dla wszystkich krajów data oraz ten sam zestaw pytań na poszczególnych poziomach z pewnością podnoszą atrakcyjność "Kangura". Uczniowie naszego liceum, jak co roku, wzięli udział w konkursie. Przystąpiło do niego 55 uczniów; 49 osób z klas I w kategorii Junior oraz 6 uczniów w kategorii Student. Wyniki otrzymamy w maju br.
15 marca 2010: Dzień otwarty w XXIV LO im. C. K. Norwida
W dniu 15 marca 2010 r. zorganizowaliśmy Dzień Otwartych Drzwi.
Gimnazjaliści, zainteresowani podjęciem nauki w naszej szkole, odwiedzili nas razem z przyjaciółmi i rodzicami. Przybyłych gości serdecznie powitał nasz dyrektor mgr Ryszard Wojciechowski, prezentując historię naszej szkoły, opisując profile planowanych klas pierwszych w roku szkolnym 2010/11 oraz opowiadając o rekrutacji. Nie zapomnieliśmy także o części artystycznej.
Podczas zwiedzania naszego liceum goście mogli porozmawiać z uczniami, zapytać jak to jest być uczniem Norwida. Była to wspaniała okazja do zobaczenia sal lekcyjnych i poznania wielu nauczycieli.
11 marca 2010: „Językami mówić będą” – sukces w konkursie recytatorskim
W dniu 11 marca 2010 r. przedstawiciele naszego liceum pod opieka pana Jarosława Grzywacza wzięli udział w Konkursie Recytatorskim Poezji. W kategorii recytacji w języku angielskim I miejsce zajął Dominik Gręda z klasy Ie. Nie był to jedyny sukces naszej poetyckiej reprezentacji. W recytacji niemieckojęzycznej nie miał sobie równych Bartłomiej Warowny z klasy Ia. W konkursie brała również udział Magda Pawełczak z klasy IIg.
8 marca 2010: Występ tylko dla pań
8 marca na dużej przerwie odbył się mini koncert z okazji międzynarodowego dnia kobiet. Chór złożony z nauczycieli i uczniów obdarował wszystkie panie brawurową interpretacją przeboju J. Połomskiego „Bo z dziewczynami”. Oczarowane słuchaczki nagrodziły panów brawami. Gdyby nie brutalny dzwonek na lekcje na pewno nie obeszłoby się bez bisów.
4 marca 2010: Perspektywy 2010
Nasz dyrektor mgr Ryszard Wojciechowski i reprezentanci Samorządu Szkolnego uczestniczyli w Salonie Perspektyw.
XXIV LO im. C. K. Norwida zajęło 29 miejsce w stołecznym rankingu. Wśród wolskich liceów zajmujemy 3 miejsce.
Pan dyrektor odebrał podziękowania od rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Warto nadmienić, że nasze liceum jest 21 warszawską szkołą pod względem zdawalności na wyższe uczelnie. Nasi absolwenci często wybierali AWF i WAT. Pod względem ilości przyjętych osób na AWF i WAT zajmujemy 7 miejsce w Warszawie. Na APS dostało się 10 osób, na AWF 19 osób, na PW 61 osób, na SGGW 14 osób, na SGH 1 osoba, na UKSW 18 osób, na UW 39 osób, na WAT 12 osób, na WUM 6 osób. Pod względem ilości laureatów olimpiad i konkursów zajmujemy 25 miejsce w Warszawie. Powyższe dane przytoczono z portalu www.perspektywy.pl
3 marca 2010: „Kościół jest jak wielka szopa z narzędziami” – Szymon Hołownia w Norwidzie
W ramach rekolekcyjnych spotkań nasze liceum gościło 3 marca Szymona Hołownię, dyrektora programowego TVN Religia i znanego konferansjera programu „Mam talent”. Jego prelekcja o Kościele spotkała się ze szczególnie żywą reakcją wśród uczniów.
Hołownia namawiał młodych słuchaczy do otwarcia się na Kościół i korzystania w życiu z praktycznych i pomocnych narzędzi przez niego dostarczanych. Prelegent zjednał sobie słuchaczy pełnym humoru językiem i niewymuszoną erudycją, pokazując tym samym, że o religii i Kościele można mówić całkiem serio nawet w niepoważny sposób.
2-4 marca 2010: Rekolekcje
Pierwszy tydzień lutego był dla młodzieży naszej szkoły czasem rekolekcji. Spotkania rekolekcyjne poprowadził w tym roku ksiądz Jarosław Kuśmierczyk. Żywo i ciekawie wygłoszone nauki byłyby niepełne bez muzyki. Kto śpiewa ten dwa razy się modli. Ta podwójna modlitwa była możliwa dzięki zespołowi uczniów naszego LO, który powstał na potrzeby rekolekcji.
Jako uzupełnienie do nauk rekolekcyjnych w Parafii na Kole, zorganizowano spotkania z ciekawymi ludźmi. Wśród zaproszonych do XXIV LO gości znaleźli się dr hab. Zbigniew Kubacki, Maria Kubaszewska, Piotr Zakrzewski i Szymon Hołownia.
18 lutego - 5 marca 2010: Próba generalna przed maturą
W lutym i marcu uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić, ile jeszcze wysiłku i czasu muszą włożyć, żeby majowe matury „poszły” jak pójść powinny.
Próbne egzaminy z języka angielskiego, języka polskiego, geografii i innych maturalnych przedmiotów pokazały zdającym, co można jeszcze poprawić przed premierowym spektaklem, który odbędzie się w maju, w budynku przy ul. Obozowej 60.
25 lutego 2010: Bronisław Komorowski w Norwidzie
25 lutego br. XXIV LO im. Norwida gościło swojego absolwenta, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Celem spotkania było rozpoczęcie debaty społecznej na temat obniżenia wieku wyborczego.
Wizytę rozpoczęło przemówienie, w którym gość z nostalgią wspominał lata spędzone w „Norwidzie”. Nie było to pierwsze spotkanie marszałka z młodzieżą tej szkoły. Po raz kolejny Bronisław Komorowski odwołał się do opinii młodego pokolenia, tym bardziej, że temat spotkania dotyczył ich praw.
Podczas ponad godzinnej rozmowy licealiści mogli wyrazić swoje poglądy i zadawać pytania, na które marszałek starał się udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Co ciekawe, większość uczestników debaty była przeciwna obniżeniu wieku wyborczego, argumentując to własną niedojrzałością i brakiem politycznych zainteresowań. Marszałek Komorowski uznał, że taka postawa jest dowodem dużej dojrzałości i odpowiedzialności młodych. Gość nie uniknął pytań o swoją kampanię w prawyborach w PO, na które chętnie odpowiadał.
Zdaniem uczniów debata nie wyczerpała tematu i okazała się zbyt krótka.
23 lutego 2010: Norwid w Centralnym Laboratorium Fizyki
Grupa ośmiu uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez Centralne Laboratorium Fizyki. Podczas 30 godzin lekcyjnych, podzielonych na 10 spotkań, zapoznali się z najciekawszymi problemami fizyki klasycznej i współczesnej. Dzięki typowo „uniwersyteckiej” formule prowadzenia zajęć mogli również poczuć się jak prawdziwi studenci i sprawdzić się w tej nowej dla siebie roli.
30 stycznia 2010: Studniówka
30 stycznia maturzyści wraz z Gronem Pedagogicznym uczestniczyli w tradycyjnym balu studniówkowym, który odbył się, tak jak i w roku ubiegłym, w Hotelu Lord. Zabawa trwała do białego rana. Mistrzowsko odtańczony polonez był tylko jedną z wielu atrakcji wspólnie spędzonego wieczoru, który zapisze się złotymi zgłoskami w pamięci wszystkich obecnych.
29 stycznia 2010: Mistrzostwa Szkoły w Piłce siatkowej
29.01.2010 r. odbył się finał Mistrzostw Szkoły w Piłce siatkowej dziewcząt i chłopców w kategorii "dwójek".
Wyniki:
Dziewczęta:
I miejsce: Anna Porębska (Ie) i Paulina Rokita (Ie)
II miejsce: Aleksandra Fitkał (IIe) i Agata Adamczyk (IId)
III miejsce: Jagoda Bedyńska (IIa) i Agnieszka Fabjańska (IIg)
Chłopcy:
I miejsce: Artur Kasprzak (IIg) i Michał Pakosz (IIg)
II miejsce: Arkadiusz Sikorski (IIIa) i Sebastian Kozłowski (tech. IIaj)
III miejsce: Rafał Bastecki (IIIc) i Michał Czosnecki (IId)
W zawodach udział wzięło 10 zespołów męskich i 4 żeńskie.
Organizatorem i sędzią zawodów była p. Renata Czosnecka. Na zakończenie zawodów p. Dyrektor Ryszard Wojciechowski wręczył zwycięzcy medale i dyplomy.
28 stycznia 2010: Wielkie serce NORWIDA w śniegu
Długo brnęliśmy przez śnieg do „Żagielka”, ale warto było! Robert Pietras, podopieczny Żoliborskiego Stowarzyszenia „Dom Rodzina Człowiek”, dostał 28 stycznia 2010 r. wózek inwalidzki – wózek za nakrętki! Byliśmy świadkami tej uroczystości. NORWID otrzymał podziękowania za udział w akcji zainicjowanej przez klasę Ib. Dyplom odebrały Ola Bugajska, Klaudia Krawczyk i Joasia Młodecka. Zbiórka nakrętek w NORWIDZIE wciąż trwa! Pomagamy dalej, bo przecież, jak pisał C.K. Norwid, „tylko ten ma serce, który je używa”.
27 stycznia 2010: Dzień Babci i Dziadka
Koncert dedykowany Babciom i Dziadkom z okazji Ich święta. Tradycyjnie nie zawiedli nas zaproszeni mieszkańcy osiedla, którzy licznie przybyli na przygotowaną uroczystość.
19-26 stycznia 2010: Tydzień miłośników nauk ścisłych
Ostatnie dni przed feriami bez wątpienia należały do „ścisłowców” i to nie tylko za sprawą próbnej matury z fizyki i matematyki.
19 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Skarabeusz” (matematyka, fizyka, informatyka). 26 stycznia klasa ID, wraz z p. Krzysztofem Jaskułowskim, wybrała się na wykład dra Andrzeja Trębacza z serii „Spotkania z astronomią”.
Tematem spotkania, które miało miejsce w Ośrodku Kultury Arsus, był „Cykl życiowy gwiazd”. W trakcie ciekawego i profesjonalnie przygotowanego wykładu uczniowie mieli okazję przenieść się w najciekawsze rejony wszechświata, aby śledzić proces powstawania i ewolucję gwiazd.
22 stycznia 2010: Koncert wieczorny
Koncert wieczorny "Poezja śpiewana" - utwory J. Kaczmarskiego oraz własne wykonawców - uczniów kl. Ie: Grzegorza Paczkowskiego i Janka Witkowskiego (gitary) oraz kl. IIg: Michała Śliwińskiego (pianino).
18 stycznia 2010: Quod hodie non est, cras erit.
(Czego dziś nie ma, będzie jutro…)
Niełatwo zaakceptować fakt nieuchronności tego, co ma wkrótce nastąpić. W przypadku maturzystów, spędzać sen z oczu mógłby majowy egzamin dojrzałości, ale zwykle tak się nie dzieje aż do zakończenia zajęć (potem wybucha panika: łzy leją się strumieniami, rozpacz, paraliż, beznadzieja).
Dobre duchy Norwida zadbały jednak o to, by nie można było zapomnieć o mającej nastąpić przyszłości: w głównym hollu szkoły stanęła klepsydra. W górnej komorze, na okrągłych papierowych krążkach mieszczą się dni, które pozostały do maturalnej godziny zero. Codziennie (począwszy od 105 dnia) jeden krążek zsuwa się powoli do dolnej komory. Czas połyka dni dzielące uczniów klas III od matury niczym smok niewinne dziewice, wskazując niebacznym, co się z nimi stanie, jeśli nie wezmą się w porę do nauki.
Memento baccalaureati… i nie marnujcie czasu!
22 grudnia 2009: Jasełka
22 grudnia na szkolnej scenie wystawione zostały jasełka pt. "Prawdziwa historia 2009" (w reżyserii Magdy Andrzejewskiej).
10 grudnia 2009: Grand Prix Woli
10 grudnia w Hali Sportowej „Koło” odbył się I Otwarty Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wola. Zdobywcami głównej nagrody zostali szczypiorniści z naszego liceum. Sukces zawdzięczają nie tylko świetnemu przygotowaniu sportowemu ale również gorącemu dopingowi kibiców, wśród których znaleźli się uczniowie, nauczyciele oraz nadobna grupa cheerleaderek.
Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwała p. Agnieszka Sosnowska.
9 grudnia 2009: Akcja - "Zostań Honorowym Krwiodawcą"
9 XII 2009 r. odbyła się XII edycja akcji pt. "Zostań Honorowym Krwiodawcą". Organizuje ją od listopada 2003 r. w naszej szkole p. Renata Czosnecka - nauczycielka wychowania fizycznego i honorowy krwiodawca.
Tym razem wzięło w niej udział 18 uczniów, którzy wraz z p. Czosnecką wzbogacili bank krwi o 8 500 ml.
Łącznie w dwunastu edycjach akcji oddaliśmy już blisko 113 litrów krwi !!!
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
mieści się przy ulicy Saskiej 63.
ODDAJĄC KREW RATUJESZ LUDZKIE ŻYCIE
4 grudnia 2009: Konkurs "Bliżej Norwida 2009" - gala finałowa
4.12.2009 r. o godz. 11:00 w gmachu XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida przy ul. Obozowej 60 odbył się finał konkursów:
-
Recytacji Poezji Cypriana Norwida;
-
Śpiewania Poezji Cypriana Norwida;
-
Interpretacji Plastycznej Utworu Cypriana Norwida;
-
Fotograficzny: Polskie Ślady Cypriana Norwida, Inspiracje Twórczością Cypriana Norwida.
W tym roku w pracach jury brali udział: Anna Kozłowska i Tomasz Korpysz – znawcy poezji Norwida, pracownicy naukowi Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Bożena Pawlina – muzyk, nauczyciel ZPSM I i II st. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie, Karolina Szymczyk-Majchrzak – reżyser teatralny, Elżbieta Kamińska – aktorka, Alicja Słowikowska i Krystyna Lipka-Sztarbałło – plastyczki, Maciej Belina Brzozowski – fotograf, Hanna Kocańda-Kołodziejczyk, Agnieszka Wasilewska i Maria Rybińska – polonistki XXIV LO im. C. K. Norwida (również współorganizatorki).
Współpraca - Krzysztof Andrzejewski, informatyk, (nagrania i wydanie płyty). Nad całością czuwają Ewa Sołtan i Maria Rybińska.
Program uroczystości:
-
Jerzy Fryderyk Haendel „Meine Seele hört in Sehen” (Antonina Golachowska z ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie – obój i Anastazja Golachowska z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie – sopran, Bożena Pawlina – basso continuo);
-
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursów Bliżej Norwida 2009 (fotograficznego, plastycznego, śpiewania i recytacji poezji Cypriana Norwida);
-
Wręczenie nagród laureatom;
-
Poezja i Muzyka – koncert w wykonaniu finalistów Konkursu Recytacji i Śpiewania Poezji Cypriana Norwida;
-
Wernisaż prac laureatów konkursów: fotograficznego oraz na Interpretację Plastyczną Utworu Cypriana Norwida.
1 grudnia 2009: Szkolne jasełka
W szkole dnia 22 grudnia na szkolnej scenie wystawione zostaną jasełka pt. "Prawdziwa historia 2009". Będzie to przedstawienie w zupełnie nowej odsłonie wyreżyserowane przez Magdę Andrzejewską, uczennicę klasy 2b. Serdecznie zapraszamy!
26 listopada 2009: Lekcja w Ogrodzie Zoologicznym
W dniu 26 listopada 2009 roku klasa If pod opieką Pani Profesor Marii Szczęsnowicz uczestniczyła w zajęciach dydaktycznych w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Lekcja była poświęcona bezkręgowcom. Wykład i prezentację prowadził pracownik ZOO. Prezentował różne bezkręgowce od koników polnych po jadowite skolopendry. Niektóre prezentowane zwierzęta można było dotknąć i wziąć do ręki. Po prelekcji uczniowie zwiedzili Insektarium, które swoim wyglądem przypominało najdzikszą dżunglę świata. Wycieczka pozostawiła niezapomniane przeżycia.
23 listopada 2009: "Góra Grosza"
W szkole od 23 listopada do 4 grudnia organizowana jest akcja "Góra Grosza". Jest to X odsłona znanej nam wszystkim zbiórki, której celem jest pomoc dzieciom w domach dziecka. Jeszcze przez najbliższy tydzień (30 listopada - 4 grudnia) pieniądze na każdej przerwie zbierać będzie klasa 1c. Każdy wrzucony grosz to gest naszego dobrego serca. Każda wrzucona moneta, każdy jeden grosz znaczy może dla nas tak niewiele - ale pomyślmy tylko jak wielka góra grosza może zmienić przykry los dzieci, które zostały oddzielone od swojej rodziny. Liczymy na waszą pomoc!
20 listopada 2009: 20 rocznica Konwencji ONZ o prawach dziecka
W piatek 20 listopada 2009 r. przedstawiciele samorządu uczniowskiego brali udział w konferencji "Prawa Dziecka - historia, stan obecny, perspektywy" z udziałem Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Sprawiedliwości, Wiceministra Oświaty, Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Podczas konferencji Nagrodę RPD otrzymali: prof. Maria Łopatkowa, prof. Jadwiga Bińczycka, Anna Dymna, Fundacja Dzieci Niczyje, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Redakcja miesięcznika dzieci i młodzieży "Płomyczek". Możliwość spotkania wybitnych postaci polskiej pedagogiki, przedstawicieli organizacji walczących o prawa dziecka była dla młodzieży niezapomnianym przeżyciem. W drugiej części Konferencji uczniowie mogli podzielić się swoimi myślami podczas panelu dyskusyjnego, który w całości został poświęcony prawom dziecka.
19 listopada 2009: Wykład na Wydziale Chemii UW w Warszawie
W dniu 19.11.2009 reprezentacja klasy If razem z Panem Dariuszem Masnym brała udział w wykładzie dr hab. Andrzeja Huczko - kierownika Pracowni Fizykochemii Nanomateriałów w auli Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem wykładu była nanotechnologia i nanomateriały. Pan doktor habilitowany opowiedział o sposobach otrzymywania nanostruktur (np.: nanorurek, nanokapsułek, fulerenów). Omówił ich zastosowania, wskazując gdzie w życiu codziennym możemy odnaleźć nanostruktury (np.: w piłkach do tenisa, w rakietach do kometki,tenisa, w przeróżnych smarach, odświeżaczach powietrza).
13, 14 listopada 2009: "Bliżej Norwida 2009"
Jak wszystkim zapewne wiadomo, w naszej szkole co roku organizowany jest Konkurs Norwidowski w wielu kategoriach i etapach. I w tym roku nie było inaczej - 13 i 14 listopada po raz kolejny odbyły się, cieszące się niezwykłą popularnością, konkursy w kategoriach śpiewu i recytacji. Do konkursu zgłosiło się ponad 20 zespołów walczących o nagrodę śpiewem, 60 recytatorów. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a w szranki weszło wiele uzdolnionych zespołów i uczniów ze szkół z całej Polski.
9 listopada 2009: Norwid sprawdza ile prawdy zawiera przysłowie: Głową muru nie przebijesz.
W dniu 9.11.2009 r. o godzinie 14.00 na rogu ulicy Karowej (przy Krakowskim Przedmieściu) odbył się happening "Zburzymy (jeszcze raz) mur", zorganizowany przez Fundację im. Roberta Schumana pod patronatem Ambasady RFN. Happening był częścią seminarium "Europa +/- 20" i uczestniczyli w nim także uczniowie naszej szkoły:
-
klasa 1a (opiekunowie: prof. Violetta Dorosz oraz prof. Jarosław Grzywacz),
-
klasa 2f (opiekun: prof. Katarzyna Bogucka).
To właśnie ci uczniowie oraz ich opiekunowie mieli niepowtarzalną szansę samodzielnie pomalować symboliczny mur ze styropianu, aby o godzinie 15.00 w obecności Ambasadora Niemiec wspólnie go zburzyć. Kiedy już tylko pył unosił się nad zniszczonym, po raz kolejny, murem, świadkowie uczcili toastem rok 1989 i wiekopomne wydarzenia, które ze sobą przyniósł.
2 listopada 2009: Halloween
2 listopada, o dziwo, nikt nie wpadł w panikę, kiedy na szkolnych korytarzach, w łazienkach i lekcyjnych salach zaczęły pojawiać się wampiry, chodzące trupy i ludzie w gazowych maskach. Nie dość, że mrocznym stworom nie udało się nikogo przestraszyć (nawet rośliny doniczkowe pozostały niewzruszone) to, na domiar złego, biedni nieumarli zostali zapędzeni pod salę gimnastyczną, gdzie samorząd szkolny, po dokonaniu wnikliwych, paranormalnych pomiarów, przyznał nagrody w następujących kategoriach:
-
najmroczniejszy wygląd,
-
najlepiej przebrana klasa,
-
najbardziej oryginalny strój.
Zawiedzione zjawy, wśród których można było spotkać m.in. mroczną Kaję i napromieniowanego (mimo maski) Damiana, ruszyły smętnym krokiem na lekcje (gdzie życie wstąpiło w nich na nowo).
27 października 2009: Prezentacja w Ambasadzie Niemiec
27 października 2009 r. Norwid złożył wizytę w Ambasadzie Niemiec mieszczącej się przy ulicy Jazdów w Warszawie. Ambasada przygotowała prezentację o powstaniu i upadku muru berlińskiego dla uczniów następujących klas:
-
Klasa 1a (opiekun: prof. Jarosław Grzywacz),
-
Klasa 2a (opiekun: prof. Izabela Głosek),
-
Klasa 2f (opiekun: prof. Katarzyna Bogucka).
Oprócz prezentacji, czekały na uczniów liczne upominki, poczęstunek, konkurs z nagrodami, a przede wszystkim duża i apetycznie podana porcja wiedzy z historii Niemiec.
16 października 2009: Wenezuela - kraj kolorów
16 października br. w XXIV LO im. C. K. Norwida w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Panią Elżbietę Pererię i Sławomira Dmowskiego z panem Jezus Cruz, radcą Ambasady Republiki Boliwaryjskiej Wenezueli w Polsce. W trakcie spotkania uczniowie mieli niepowtarzalną szansę bliższego poznania tego egzotycznego kraju słynącego z długich, emocjonujących seriali i pięknych kobiet (jak dotąd 5 tytułów Miss World). Wszyscy słuchacze, którzy pragnęli dowiedzieć się czegoś więcej, mogli wziąć udział w dyskusji. Zaproszeni goście chętnie odpowiadali nawet na najbardziej dociekliwe pytania. W ramach przedsięwzięcia nastąpiło również otwarcie wystawy poświęconej Wenezueli, pt. "Wenezuela - kraj kolorów".
15 października 2009: Norwid na podium
Szkolna reprezentacja piłkarska zajęła trzecie miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Wola. Na drodze do finału stanęła drużyna z Technikum Samochodowego nr 2, późniejszy triumfator całej imprezy. W meczu o trzecie miejsce pokonaliśmy III L.O. im. Sowińskiego (4:3 w rzutach karnych). Najwięcej bramek dla naszej szkoły zdobył Piotr Janas z klasy 3A.
14 października 2009: Ślubowanie klas pierwszych
Uroczystość ślubowania klas pierwszych.
12 października 2009: Korespondencja sztuk
Czym jest tytułowa korespondencja? Najkrócej rzecz ujmując - szukaniem tych miejsc, w których schodzą się ścieżki różnych dziedzin sztuki. W taką podróż mieli okazję udać się nasi uczniowie dnia 12 października 2009 roku, kiedy w budynku XXIV LO pojawili się plastycy, aktorzy, muzycy, fotografowie oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego. Prowadzone przez specjalistów warsztaty interdyscyplinarne cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Naprawdę było z czego wybierać: :
-
"Analiza i interpretacja tekstu" - warsztaty polonistyczne;
-
"Słowo, gest, ruch" - warsztaty z aktorami;
-
"Znak słowny - znak plastyczny" - warsztaty z plastykami;
-
"Poezja widziana okiem obiektywu" - warsztaty z fotografem;
-
"Począłże grać? Czy nas odpycha? - wyśpiewać Norwida" - warsztaty z muzykiem.