07:40

20 kwietnia 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

 

WAT - patronat

WGiSR UW - patronat

Certyfikat - Program WARS i SAWA

 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

31 sierpnia 2020: List Pana Dariusza Piontkowskiego, Ministra Edukacji Narodowej do rodziców/opiekunów dzieci i uczniów

List do rodzicówList do rodziców

List do rodzicówList do rodziców

 

28 sierpnia 2020: List Pana Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta m.st. Warszawy do rodziców/opiekunów dzieci i uczniów

List do rodzicówList do rodziców

 

26 czerwca 2020: Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

List

 
 

27 maja 2020: Zasady funkcjonowania biblioteki w dniach 1-25 czerwca

  • Biblioteka jest czynna w godz.: 11.30 – 14.30 (na wizytę należy umówić się telefonicznie 22 836 42 92 w. 3)

  • Przewidziane są 15-minutowe przerwy na wietrzenie.

  • Czytelnia jest nieczynna.

  • Nie ma możliwości korzystania z komputerów.

  • Nie ma wolnego dostępu do półek.

  • Czytelnik musi założyć maseczkę, rękawiczki i zdezynfekować dłonie.

  • Uczniowie oczekujący na obsługę zobowiązani są do zachowania 2 m odległości między sobą i stanowiskiem bibliotekarza.

  • Należy przygotować listę książek, które chce się wypożyczyć.

  • Każda zwrócona pozycja przechodzi kwarantannę.

Uwaga!!! W dniach 8,9,10 czerwca biblioteka jest czynna tylko dla maturzystów
12 czerwca – biblioteka nieczynna.

 

15 maja 2020: LEKTURY INACZEJ - zabawa na czas epidemii!

Oto klasa 1 bp humanistyczna szukając innej formy pracy z lekturami, proponuje dla wszystkich zabawę. Można oczywiście najpierw przeczytać nowele "Sokół" Boccaccia i "Z legend dawnego Egiptu" Prusa, ale można spróbować zrozumieć lekturowy tekst z komiksów. Jest ich kilka, spróbujcie!

Lektury inaczej

Karolina Łukaszuk

 

Lektury inaczej

Karolina Stańczykowska

 

Lektury inaczej

Monika Latawiec

 

Lektury inaczej

Aleksandra Mackiewicz
 

17 kwietnia 2020: Akcja #młodzi2030 prowadzona przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Akcja ma na celu zebranie opinii warszawskiej młodzieży i osób z nią pracujących, w zakresie projektów i działań, które będą realizowane przez miasto w ramach Strategii #Warszawa2030 do 2030 roku.
Na profilu Młoda Warszawa na Facebooku codziennie pojawiają się posty, w których uczniowie i uczennice, a także nauczyciele – osoby pracujące z młodzieżą, mogą wyrazić swoje zdanie w zakresie różnych obszarów działania miasta.
Wygenerowane pomysły mają realną szansę na realizację – mogą zostać wpisane do programów wykonawczych do Strategii #Warszawa2030.
Poniżej znajdują się linki do profilu oraz do udostępnionych do tej pory postów.

 

12 kwietnia 2020: Pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość
o nagłej i niespodziewanej śmierci
księdza Stanisława Jurczuka
– duszpasterza niepełnosprawnych, prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, członka sekcji „Polityka społeczna” Narodowej Rady Rozwoju.

Przez wiele lat ks. Stanisław pełnił funkcję dyrektora Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku. Zawsze wrażliwy na krzywdę dostrzegał potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Był uwielbianym przez wszystkich, a zwłaszcza przez niepełnosprawnych człowiekiem – duszpasterzem, przyjacielem, „wodzem” i „szefem”.

W czasach, gdy jako wikariusz parafii św. Józefa na Kole prowadził katechezę w XXIV LO, stał się sympatykiem naszej szkoły. Wielkim przyjacielem społeczności norwidowskiej pozostał na zawsze.

W naszej pamięci pozostanie jako uroczy, miły, otwarty i serdeczny ksiądz Staś.

Żegnaj Przyjacielu!
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne XXIV LO

 

9 kwietnia 2020: Życzenia

Życzenia

 
 

25 marca 2020: List do rodziców i uczniów

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,

z dniem 25 marca br. zostaną wprowadzone nowe rozwiązania regulujące pracę i naukę zdalną w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida, które zostaną Państwu i Wam, Drodzy Uczniowie, przekazane przez wychowawców klas po posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 25 marca 2020 r.

W imieniu wszystkich pracowników szkoły dziękuję Państwu i Wam, Drodzy Uczniowie, za wyrozumiałość i cierpliwość, której wszyscy potrzebujemy. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by organizacja pracy została dostosowana do możliwości i potrzeb uczniów, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi.

Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy, jest nowa dla wszystkich. Pracujemy w zaistniałych warunkach po raz pierwszy. Uczymy się funkcjonować w świecie wirtualnym. Staramy się optymalnie zorganizować pracę i naukę. Prosimy o zgłaszanie w pierwszej kolejności do wychowawców oraz nauczycieli ważnych problemów natury technicznej i organizacyjnej.

Wierzymy, że razem przejdziemy przez trudny czas.

Z poważaniem
Anna Rzewuska-Kowalczyk - dyrektor szkoły,
Monika Zdunik i Marta Kubrak - wicedyrektorzy,
Grono Pedagogiczne

 

25 marca 2020: Uwaga! dotyczy mężczyzn urodzonych w 2001 roku

MSWIA

MSWIA

 

17 marca 2020: Zdalne lekcje

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się ze stroną www.gov.pl/zdalnelekcje.
 

16 marca 2020: Portale i strony internetowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Portale ogólne:

Legalna Kultura
https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/strony-internetowe - baza stron internetowych dla uczniów zawierających sprawdzone ćwiczenia, materiały edukacyjne z przedmiotów: język polski, historia sztuki, historia i społeczeństwo, matematyka, chemia, fizyka, biologia, geografia, informatyka, języki obce oraz portale ogólne.
Khan Academy
https://pl.khanacademy.org/ zawiera materiały edukacyjne, ćwiczenia dla uczniów z różnych etapów edukacyjnych obejmujące matematykę, przedmioty przyrodnicze, historię.
Filmoteka szkolna
http://filmotekaszkolna.pl/dla-uczniow/materialy-filmoznawcze adresowana głównie do uczniów klas VII i VIII oraz szkól ponadpodstawowych, zawiera artykuły filmoznawcze, ćwiczenia filmowe, poradnik dla maturzystów.
Edukacja Medialna
http://edukacjamedialna.edu.pl/
Serwis edukacyjny o wychowaniu do mediów i przez media - w rodzinie, w szkole i w społeczeństwie. Serwis internetowy Fundacji Nowoczesna Polska - kompletny program do prowadzenia edukacji medialnej w Polsce. Na stronie znajdziesz scenariusze zajęć, ćwiczenia i inne materiały niezbędne do prowadzenia zajęć.
Matematyka
Pi-stacja matematyka (www.pistacja.tv)
Darmowe wideolekcje z matematyki realizujące podstawę programową od IV klasy SP do matury.  Pi-stacja zaplanowała darmowe webinary powtórkowe dla ósmoklasistów i maturzystów – poniżej szczegółowy harmonogram:
Maturzyści (poziom podstawowy):
Wszystkie spotkania zaczynamy o godz. 19.00.
14 kwietnia - https://youtu.be/dFypW-GM5jc
21 kwietnia - https://youtu.be/hBB6ggF_xaU
28 kwietnia - https://youtu.be/Q6gto15I930
30 kwietnia - https://youtu.be/dNGjflwLFEs
Dołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/599471167304784/
Aby wziąć udział w powtórce online nie trzeba się rejestrować, wystarczy punktualnie zjawić się na kanale YouTube.com/PistacjaMatematyka klikając na link wskazany przy wybranym terminie.
W trakcie godzinnych spotkań zespół Pi-stacji będzie na żywo rozwiązywać zadania egzaminacyjne sprawiające uczniom najwięcej trudności.
Jakie tematy pojawią się na powtórkach?
Maturzyści pochylą się m.in. nad dowodami, kombinatoryką, ciągami, funkcją kwadratową i trygonometrią.
Ósmoklasiści będą mieli okazję powtórzyć procenty, pierwiastki, potęgi, zadania tekstowe, dowody czy geometrię przestrzenną. Już teraz więcej „pewniaków egzaminacyjnych” znajdziesz w artykule na stronie Pi-stacji  http://bit.ly/38NBvO2
Szukasz materiałów do samodzielnej nauki matematyki, ale nie jesteś ósmoklasistą ani maturzystą? Na www.pistacja.tv czeka na Ciebie ponad 600 darmowych wideolekcji.  Interesujący Cię temat możesz wyszukać za pomocą lupki lub po wybraniu etapu edukacyjnego w zakładce „Podstawa programowa”
SZALONE LICZBY
https://szaloneliczby.pl/egzamin-osmoklasisty
Arkusze egzaminacyjne z matematyki (wersja do wydruku w pdf lub wersja online, gdzie uczniowie otrzymają wyniki oraz odpowiedzi do zadań z wyjaśnieniem. Na stronie znajdziecie też zbiory zadań z poszczególnych dziedzin matematyki ). – Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.
MATEMAKS
https://www.matemaks.pl/egzamin-osmoklasity.html
Wideolekcje z wytłumaczeniem zadań z egzaminu ósmoklasisty z matematyki z grudnia 2018 roku i z kwietnia 2019 roku. – Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.
MATH.EDU
http://www.math.edu.pl/testy-sp
zadania, testy, zbiory zadań, łamigłówki, ciekawostki matematyczne.
THAT QUIZ
https://www.thatquiz.org/pl/
Strona z interaktywnymi quizami. Wybierz dział, polecenie do wykonania, poziom trudności i ćwicz.
MATMA GWIAZDY
https://matmagwiazdy.pl/ 
Wideorelacje z zakresu matematyki
Edukator.pl
https://www.edukator.pl/ -
Portal edukacyjny Fundacji Nauki i Wiedzy prezentuje informacje o ciekawych projektach edukacyjnych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, e-publikacje, praktyczne wykorzystanie narzędzi TIK w edukacji. Ponadto - materiały przydatne w realizacji zajęć, multimedia, bibliotekę wiedzy z tekstami literatury, mapy i plany, zdjęcia i wiele innych.
Edukacja Muzyczna Dzieci
https://www.edumuz.pl/
strona Marii Tomaszewskiej, autorki popularnych w latach dziewięćdziesiątych podręczników do nauki muzyki publikowanych przez Wydawnictwo M. Rożak. Na stronie można znaleźć praktyczne materiały, np. teksty piosenek oraz filmy prezentujące zajęcia muzyczne z dziećmi.
Educarium.pl
https://educarium.pl/ - portal edukacyjny mający za zadanie promować otwarte formy nauczania, zachęcać do wczesnej i mądrej edukacji dzieci poprzez konkretne doświadczenie. Na stronach portalu zamieszczono propozycje zabaw edukacyjnych, karty pracy oraz ciekawe artykuły.
Interklasa.pl
http://www.interklasa.pl/portal/index/strony- polski portal edukacyjny - jeden z pierwszych i największych w Polsce, profesjonalnych portali edukacyjnych, przeznaczony jest dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
Szkolnictwo.pl
https://www.szkolnictwo.pl/
Ogólnopolski Katalog Szkół wraz z Platformą Edukacyjną, które mają za zadanie umożliwienie znalezienia odpowiedniej szkoły oraz odbywanie nauki poprzez Internet. W katalogu szkół przygotowano szczegółowe informacje o ponad 30.000 szkół. Platforma Edukacyjna zawiera szereg lekcji i testów umożliwiających zdobywanie wiedzy z szeregu dziedzin wiedzy (angielski, niemiecki, matematyka, biologia, historia, WOS, język polski, informatyka, chemia, prawo jazdy - materiały.  By dołączyć do grona użytkowników wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny)
Uniwersytet Dzieci
https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/ gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli - Internetowa platforma wiedzy Uniwersytetu Dzieci gromadzi scenariusze lekcji napisane przez naukowców i popularyzatorów nauki z myślą o twórczych nauczycielach. Lekcje dotyczą tak różnych zagadnień jak bioróżnorodność, zmiany klimatu, życie zwierząt, urbanistyka czy inżynieria, wszystkie jednak uwzględniają podstawę programową i przystosowane są do użytku szkolnego na I I II etapie kształcenia. Dzięki nim nauczyciel, ale także rodzic może zrealizować zagadnienia zawarte w programach nauczania i kształcić wymagane kompetencje.
Scenariusze krok po kroku opisują, co może zdarzyć się na ciekawej lekcji. Zawierają propozycje dyskusji, opisy zabaw ruchowych czy instrukcje doświadczeń. W filmowych mini wykładach wykładowcy-eksperci różnych dziedzin wprowadzają młodych słuchaczy w zagadnienia naukowe, artystyczne, społeczne, techniczne.
Scholaris
www.scholaris.pl - portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Materiały dostępne na portalu są zgodne z nową podstawą programową i kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Zooniverse
https://www.zooniverse.org/?lang=pl
Umożliwia każdemu udział w prawdziwych nowatorskich badaniach w wielu dziedzinach nauki, nauk humanistycznych i nie tylko.
e-podręczniki.pl
Materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Class Dojo
https://www.classdojo.com/   – darmowa aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą dodawać rodziców do klasy, udostępniając im zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości. Class Dojo dostępne jest również w języku polskim.
SeeSaw https://web.seesaw.me/
Narzędzie online i zestaw aplikacji mobilnych ułatwiających tworzenie zadań dla uczniów i budowanie ich cyfrowego portfolio (tworzenia i przechowywania wykonanych pracy i projektów), które umożliwiają komentowanie i prezentowanie prac innym uczniom oraz rodzicom. SeeSaw umożliwia tworzenie i komunikowanie się z wirtualną klasą.
Edpuzzle
https://edpuzzle.com/
Prosta platforma ułatwiająca edukację zdalną wokół treści wideo, umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami za pomocą prostej opcji tworzenia wirtualnych klas, którym zadaje się do obejrzenia wideo rozbudowane o własne pytania i zadania. Wideo musi być dostępne na platformach takich jak YouTube lub TED.ed a zadania dodajemy samodzielnie za pomocą prostych narzędzi. O tym jak wykorzystać Edpuzzle w czasie zamknięcia szkoły twórcy aplikacji piszą na swoim blogu.

Dla nauczycieli:

EID - Edukacja - Internet – Dialog
platforma do wymiany informacji i poglądów na temat współczesnej edukacji. Na stronie znaleźć można m. in.: blogi eksperckie i nauczycielskie, newsy, opis projektów edukacyjnych, relacje z konferencji, platformę e-learningową.
IBE i entuzjaści edukacji
http://bnd.ibe.edu.pl/ Baza Dobrych Praktyk w tym Baza Narzędzi Dydaktycznych - materiały dydaktyczne dla nauczycieli pod wspólną nazwą zbiór dobrych praktyk jako wsparcie nauczycieli, którzy dokładają starań, by nauka w szkole była coraz ciekawsza.
Profesor.pl
https://www.profesor.pl/
Serwis edukacyjny dla nauczycieli. Serwis tworzą ćwiczenia i testy dla uczniów, zagadnienia związane z egzaminami szkolnymi, matura, forum dyskusyjne, publikacje nauczycieli. Pełny dostęp do zasobu serwisu po zarejestrowaniu i zalogowaniu.
Super Belfrzy
http://www.superbelfrzy.edu.pl/
blog dla nauczycieli innowatorów o wykorzystaniu nowych technologii w edukacji.
Wychowanie.pl
http://wychowanie.pl/
Portal edukacyjny dla nauczycieli, powstał, by stworzyć sieciową społeczność wszystkich osób, które uczestniczą w procesie wychowawczym. Umożliwia łatwy dostęp do ważnych informacji i materiałów oraz możliwość dyskusji na tematy związane z wychowaniem. Zawiera szereg informacji przydatnych w praktyce szkolnej, na temat awansu zawodowego nauczycieli, publikacje i ogłoszenia internautów, forum dyskusyjne.
 

16 marca 2020: List Pana Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta m.st. Warszawy do rodziców/opiekunów dzieci i uczniów

List do rodziców

 

12 marca 2020: List Pana Krzysztofa Strzałkowskiego, Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy do rodziców/opiekunów dzieci i uczniów

List do rodziców

 

3 marca 2020: Informacje dla uczniów i rodziców

Szanowni Państwo

Zgodnie z Rekomendacjami Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa informujemy, że:

  • w naszej szkole we wszystkich klasach odbyły się pogadanki na temat higieny osobistej oraz zapobiegania chorobom brudnych rąk,

  • jesteśmy w trakcie realizacji cyklu godzin wychowawczych dotyczących zasad przestrzegania higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania,

  • na szkolnym telebimie została zamieszczona instrukcja mycia rąk,

  • szkoła została wyposażona w środki antyseptyczne do odkażania rąk, które dostępne są przy wejściu do budynku oraz w toaletach,

  • nie organizujemy żadnych wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa.

Apelujemy do wszystkich Rodziców, aby nie posyłali chorych dzieci do szkoły.

Jeżeli Państwa dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, prosimy bezzwłocznie zgłosić się do szpitala zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna W Warszawie ul. Żelazna 79, 00-875,  telefon:  22 620 90 01)
Jednocześnie informujemy, że osoby, które nie miały kontaktu z chorymi, nie mają powodu do obaw.
Prosimy Państwa o sprawdzanie na bieżąco komunikatów publikowanych na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.  https://gis.gov.pl/

W przypadku wszelkich pytań i wątpliwości prosimy dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia tel. 800 190 590 (czynne całodobowo). https://dokumenty.men.gov.pl/Infolinia.jpg

Poniżej zamieszczamy publikacje Ministerstwa Zdrowia w ramach kampanii edukacyjnej dot. koronawirusa (do pobrania i zapoznania się):

Dodatkowo zamieszczamy także informację Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie wytycznych dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem:

https://pssewawa.pl/download/GIS-Zalecenia%20do%20szkol%20i%20placowek%20ws.koronawirus-27.02.2020.pdf

oraz przydatne materiały o koronawirusie SARS-CoV-2:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/przydatne-materialy-o-koronawirusie/

 

3 marca 2020: Tylko dla dziewcząt

Tylko dla dziewcząt

https://cdn.pixabay.com/photo/2014/08/01/15/20/girls-407685__340.jpg

 

W dniach 2, 5, 6 marca w ramach lekcji wychowania fizycznego dziewczęta z klas III uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez przedstawicielkę fundacji Wsparcie na Starcie. Zajęcia włączają edukację z zakresu profilaktyki raka piersi i brafittingu. Ich celem jest promowanie zdrowych nawyków i zdrowej percepcji ciała, zachęcenie do regularnego samobadania piersi, wytłumaczenie objawów i symptomów raka piersi, wyjaśnienie na czym polega brafitting i jak wpływa na zdrowie i poczucie pewności siebie każdej kobiety.

 

2 marca 2020: Startup Academy

Klasy IB, ID, 1G oraz 1fp ramach lekcji podstaw przedsiębiorczości realizują projekt „Praktyczna Lekcja Przedsiębiorczości” przygotowany przez Startup Academy – organizację wspierającą młodych przedsiębiorców, którzy chcą wystartować i rozwinąć własny biznes.
„Praktyczna Lekcja Przedsiębiorczości” to największy w Polsce bezpłatny program nauczania przedsiębiorczości dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jest to jednocześnie wieloetapowy konkurs na pomysł biznesowy, obejmujący 3 subregiony z centrami w Warszawie, Wrocławiu oraz Olsztynie. Uczestnicy programu mają możliwość rozwinięcia swoich umiejętności i nabycia kompetencji, które pozwolą im na otworzenie i prowadzenie własnego biznesu po ukończeniu szkoły.
Główne założenie projektu:
Dostarczenie młodzieży wiedzy z obszaru przedsiębiorczości, poszerzenie horyzontów oraz rozwój własnych pomysłów biznesowych.
Główny cel projektu:
Podniesienie kompetencji młodzieży z zakresu innowacyjnego myślenia, budowania zespołów projektowych, samoorganizacji, podejmowania własnych inicjatyw i realizowania pomysłów biznesowych opartych na pasjach.

Startup Academy

 

1 marca 2020: Narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

26 lutego 2020: Promocja zdrowia

Promocja zdrowia

We wszystkich klasach na godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone przez szkolną panią pielęgniarkę pogadanki poświęcone promocji zdrowia i dotyczące higieny osobistej oraz zapobiegania „chorobom brudnych rąk”.

Ze względu na wysoką obecnie aktywność grypy sezonowej oraz ryzyko zachorowania na inne choroby należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcji środkiem odkażającym.

Mycie rąk przez 30 sekund zgodnie z poniższą instrukcją skutecznie zapobiega utrzymywaniu się na skórze dłoni różnego rodzaju drobnoustrojów.

Promocja zdrowia

 

24 lutego 2020: 2020 – Rok Leopolda Tyrmanda

W 2020 przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda – polskiego pisarza, dziennikarza i publicysty – twórcy takich książek jak: "Dziennik 1954", "Zły", "Cywilizacja komunizmu", "Dziennik amerykański".

Uchwałą Sejmu RP rok 2020 ogłoszono w Polsce jego rokiem.

W związku z tym w dniu 25 lutego w Norwidzie czytamy Tyrmanda.

2020 – Rok Leopolda Tyrmanda

 

28 stycznia 2020: „Najlepszy tłumacz w Norwidzie”

28 stycznia 2020 roku odbyła się trzecia edycja konkursu tłumaczeniowego "Najlepszy tłumacz w Norwidzie", zorganizowanego przez Komisję Języków Obcych.

W konkursie wzięło udział 25 uczniów z klas I-III, którzy tłumaczyli teksty o tematyce europejskiej z języka angielskiego i niemieckiego na język polski.

Po dokonaniu oceny wszystkich prac zespół oceniający wybrał najlepsze tłumaczenia z każdego języka. Zwycięskie tłumaczenia były najbardziej dokładne, poprawne i pomysłowe.

Kategoria: język angielski

Najlepszy tłumacz: Wiktor Wyszomirski, klasa 3G

Wyróżnienia: Jan Stanisz, klasa 1ap oraz Michał Osuch, klasa 1ap

Kategoria: język niemiecki

Najlepszy tłumacz: Julia Laskus, klasa 2E

Wyróżnienie: Aleksandra Mikulska, klasa 3F

Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.

Najlepszy tłumacz w Norwidzie

 

27 stycznia 2020: „Pięć minut z książką”

Pięć minut z książkąW poniedziałek 27 stycznia 2020 r. rozpoczęliśmy doroczny szkolny cykl spotkań z literaturą „Pięć minut z książką”.

Wspólne czytanie zainaugurowaliśmy lekturą prozy naszej noblistki Olgi Tokarczuk. Na początku każdej lekcji we wszystkich klasach można było wysłuchać fragmentów książki „Prawiek i inne czasy”.

Olga Tokarczuk jest autorką powieści „Podróż ludzi Księgi”, „E. E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Ostatnie historie”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe”, zbiorów opowiadań” Szafa” i „Gra na wielu bębenkach”, eseju „Lalka i perła” oraz zbioru felietonów „Moment niedźwiedzia”. Została ona uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Akademia Szwedzka wyróżniła polską pisarkę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia", przyznając jej nagrodę za rok 2018!

 

27 stycznia 2020: Vive la France, Vive la Pologne

Vive la France, Vive la Pologne Nasi romaniści są bardzo zapracowani. W listopadzie, grudniu i styczniu uczestniczyli w wykładach na wydziale romanistyki UW. Na pierwszym wraz z prowadzącym podróżowali po regionach Francji poznając ich smaki, tradycje i zwyczaje, na drugim szukali obecności języka francuskiego we współczesnej polszczyźnie. Kolejny zaś, zatytułowany „O wieży Babel zamiast o wieży Eiffla”, poświęcony był różnorodności językowej w różnych regionach Francji.

W grudniu klasę 2A odwiedzili nauczyciele ze szkoły języka francuskiego "Atelier de francais", którzy zagrali z młodzieżą w różne gry językowe. Dzięki nim uczniom udało się również pokonać przeszkody jakie stawia przed obcokrajowcami wymowa francuskiego „e". Warto nadmienić, że według niektórych purystów językowych występują trzy, a nawet cztery rodzaje owego „e”!

 

25 stycznia 2020: Studniówka

Studniówka„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy”

Piękne panie w balowych sukniach, przystojni mężczyźni w garniturach, podekscytowani rodzice, szmer oczekiwania… I tak o godzinie 19-ej po uroczystym przemówieniu Pani Dyrektor, podziękowaniach dla organizatorów, słowach wdzięczności dla wychowawców i  nauczycieli nastąpił najbardziej wyczekiwany moment – polonez – uroczysty, przepiękny, wzruszający dla wykonawców, ich rodzin i nauczycieli. Oklaskom nie było końca… A potem zabawa do białego rana. W między czasie konkursy, wspólne klasowe zdjęcia, występ nauczycieli nawiązujący do motta balu studniówkowego. Najbardziej wytrwali pląsali na parkiecie do ostatniej piosenki. Po szalonej nocy zostały nam wrażenia i… bolące nogi.

Wkrótce fotorelacja.

 

 

23 stycznia 2020: Spektakl „Dopalacze. Siedem stopni donikąd”

W dniu 23 stycznia 2020 r. wszystkie klasy pierwsze udały się do Teatru Kamienica na spektakl „Dopalacze. Siedem stopni donikąd”, który traktuje o tych niebezpiecznych substancjach i śmiertelnym zagrożeniu, jakie niosą ze sobą. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o współczesnych nastolatkach – nowym pokoleniu, w którego świadomości zdewaluowały się niektóre autorytety i uniwersalne wartości, ważne natomiast stały się wzorce promowane przez media i popkulturę. To opowieść o samotności pokolenia smartfonów i komputerów, potrzebie akceptacji, chęci przeżycia czegoś nieznanego, oszałamiającego i niezapomnianego, ale też o wielkim rozczarowaniu. Wierzymy, że twórcy spektaklu przemówili do młodzieży w sposób dla niej zrozumiały, skłaniając ją do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań o sobie samych.

Dopalacze. Siedem stopni donikąd

Autor: Lars Plougmann; https://www.flickr.com/photos/criminalintent/44508999642/
 

20 grudnia 2019: Kolędowanie w Norwidzie

Ostatni przedświąteczny tydzień upłynął nam w iście świątecznej atmosferze. Poczuliśmy ją dzięki naszej wspaniałej młodzieży oraz nauczycielom, którzy śpiewali kolędy i pastorałki.

Kolędowanie Kolędowanie

 

20 grudnia 2019: Życzenia

4 PORY ROKU

 

11 grudnia 2019: Zaproszenie na wernisaż wystawy fotografii 4 PORY ROKU

Witajcie, Od lat pasjonuję się fotografowaniem przyrody, która w moim obiektywie jest zdecydowanym faworytem. Zawsze godnie się prezentuje, wybiera najlepsze szaty, nie spóźnia się na sesje zdjęciowe i nie kaprysi z powodu pogody... :-)

Z nieukrywaną zatem radością przyjęłam zaproszenie Pani Dyrektor, Anny Rzewuskiej-Kowalczyk, do pokazania w naszej Szkole moich prac fotograficznych. Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z Wami pozytywnymi emocjami, których źródłem jest dla mnie przyroda, a które staram się przekazać w moich zdjęciach.

Uważam, że świat jest piękny i przyjazny, a przyroda mądra i silna, nie zawsze jednak mamy czas to dostrzec. Ja staram się to piękno i tę siłę uwiecznić i pokazać innym. Zachęcam Was więc do zatrzymania się na chwilę przy moich zdjęciach - mam nadzieję, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie!

Niniejszym zapraszam Was na wernisaż wystawy moich fotografii, zatytułowanej 4 PORY ROKU - Z (INNEJ) BAJKI... z mojej bajki... :-)

Do zobaczenia jutro (czwartek), tj. 12 grudnia 2019 r. o godz. 11:00 (na dużej przerwie) w szklanym patio na parterze naszej szkoły!

Z pozdrowieniami,

Ewa Bajkowska

4 PORY ROKU

 

7 grudnia 2019: „Miłość wieczna beznadziejność”

W piątek 7 grudnia o godzinie 18.00 w naszym liceum odbyła się premiera autorskiego monodramu ucznia klasy 3B Franka Dreli „Miłość wieczna beznadziejność”. Oprawę muzyczną spektaklu, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, przygotowała pani profesor Bożena Pawlina.

Miłość wieczna beznadziejność

 

6 grudnia 2019: Wszyscy jesteśmy Mikołajami

Każdy lubi chyba dawać prezenty - dlatego też na dzień 6 grudnia zaplanowany był finał akcji charytatywnej. Wszyscy byliśmy Mikołajami i zebraliśmy wspaniałe dary dla podopiecznych Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny „Koło”.

Wszyscy jesteśmy Mikołajami Wszyscy jesteśmy Mikołajami

 

3 grudnia 2019: Honorowe krwiodawstwo w Norwidzie

Już po raz dwudziesty piąty uczniowie Norwida wzięli udział w szkolnej akcji „Zostań honorowym krwiodawcą”. We wtorek 3 grudnia 28-osobowa grupa ruszyła do Regionalnego Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa. Udało się oddać ponad siedem litrów krwi.

Łącznie, przez kilkanaście lat trwania Akcji, oddaliśmy już ponad 227 litrów krwi.

 

1 grudnia 2019: 13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

W dniach 21.XI – 1.XII 2019 roku w Warszawie odbywał się 13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, w którym tradycyjnie od wielu lat uczestniczą nasi uczniowie uczący się języka rosyjskiego. W ramach tegorocznego „Sputnika” młodzież z klas 1fp, 1F, 2F i 3F miała okazję obejrzeć komedię Michaiła Raschodnikowa „Drogi tato” oraz dramat obyczajowy Natalii Nazarowej „Ołówek”.

Было классно!

Sputnik nad Polską

 

29 listopada 2019: Akcja charytatywna – zbiórka słodyczy i kosmetyków dla podopiecznych Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny „Koło”

Podobnie jak w zeszłym roku cała społeczność szkolna włączyła się w akcję charytatywną na rzecz podopiecznych Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny „Koło” w Warszawie. Zbierane były słodycze oraz kosmetyki, a finał akcji został zaplanowany na 6 grudnia.

 

29 listopada 2019: Wybory do Samorządu Uczniowskiego

29 XI 2019 r. Odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/2020. Poprzedziła je kampania wyborcza, która trwała w dniach 14-27 listopada.

W celu bliższego poznania kandydatów, ich osobowości i planów wyborczych oraz w celu ułatwienia decyzji w dniu głosowania, 27 XI odbyła się prezentacja kandydatów. Dwaj kandydaci - Konrad Śliwicki z kl. 1C oraz Mateusz Mikołajczyk z kl. 1G przedstawili swoje plany wyborcze oraz odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

W dniu wyborów Komisja Wyborcza przedstawiła wyniki głosowania: Do głosowania uprawnione były 782 osoby, oddano 559 głosów (głosy ważne – 507, głosy nieważne – 52).

Nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Mateusz Mikołajczyk, na którego oddano 255 głosów. Zastępca Konrad Śliwicki uzyskał 252 głosy.

Serdecznie gratulujemy chłopakom i życzymy owocnej pracy.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego Wybory do Samorządu Uczniowskiego

 

28 listopada 2019: „Śni mi się jakaś srebrna muzyka i słowa w posłusznym rytmie”

Konkurs Piosenki PoetyckiejTe słowa Bułata Okudżawy  stały się mottem 1. Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Poetyckiej zorganizowanego 28. listopada 2019 r. w X. Liceum im. Królowej Jadwigi.

Wzięło w nim udział aż 24 uczestników z warszawskich liceów prezentując utwory tak znanych twórców tekstu jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jacek Kaczmarski, Jacek Cygan, czy muzyków: Seweryn Krajewski, Katarzyna Gaertner czy Marek Grechuta.

Jury pod przewodnictwem piosenkarki musicalowej i aktorki teatru Syrena, Pani Jolanty Litwin-Sarzyńskiej po burzliwych obradach wyróżniło aż dziesięciu wykonawców i przyznało 3 nagrody główne oraz Grand Prix.

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Anna Kaniok z klasy 1F zajęła 1. miejsce za brawurowe wykonanie piosenki Ewy Rzemienieckiej i Aleksandra Wojciechowskiego do muzyki Katarzyny Gertner „Tańczące Eurydyki”. Ania z powodzeniem dorównała wykonawczyni tego utworu, niezapomnianej Annie German.

GRATULUJEMY SERDECZNIE!

 

27 listopada 2019: Norwid zbliża się od 23 lat

Po serii zmagań przyszedł czas na wielki finał, czyli tradycyjną galę kończącą nasz sztandarowy szkolny konkurs „Bliżej Norwida”. Po raz dwudziesty trzeci laureaci czterech kategorii konkursowych zjechali do nas z całej Polski, by odebrać nagrody, wysłuchać wykładu dr. hab. Tomasz Korpysza („Żywioł komizmu w twórczości Norwida”) i wystąpić raz jeszcze, tym razem przed publicznością licznie zebraną na sali gimnastycznej. Ostatnim akcentem spotkania był wernisaż nagrodzonych prac plastycznych połączony z kameralnym spotkaniem laureatów i zaproszonych gości w Sali Norwidowskiej.

Norwid zbliża się od 23 latNorwid zbliża się od 23 lat

Norwid zbliża się od 23 lat

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
 

26 listopada 2019: Spotkanie z honorowym krwiodawcą

26 listopada w szkolnej sali gimnastycznej odbyło się coroczne spotkanie uczniów klas trzecich z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim.

Celem spotkania było propagowanie idei honorowego krwiodawstwa wśród uczniów naszej szkoły oraz przygotowanie do XXV edycji naszej szkolnej akcji „Zostań Honorowy Krwiodawcą”, która odbędzie się 3 grudnia.

Krew oddawać będziemy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75.

Zbiórka o 8.00 w szatni szkolnej. Organizatorzy przedsięwzięcia: pani prof. Renata Czosnecka i pan prof. Seweryn Szreder.

 

12 listopada 2019: Śpiewanie pieśni patriotycznych z okazji Dnia Niepodległości

 

8 listopada 2019: Szkoła do hymnu

Mamy złoto!

 

31 października 2019: Norwidowskie Straszynalia

Jak co roku w gmachu naszego Liceum bawiliśmy się na Norwidowskich Straszynaliach. Wszystkie chętne osoby mogły zaprezentować swoje starannie przygotowane stroje. Najlepsze z nich zostały nagrodzone w konkursie na najlepsze przebranie. Oprócz tego odbyło się kilka konkursów indywidualnych tj.: konkurs na najpiękniejszą dynię, konkurs układania piramidy z kubków na czas, konkurs wyławiania jabłek z wody. Rozstrzygnięty został również konkurs: “Potret mojego nauczyciela”.

Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski.

Straszynalia Straszynalia Straszynalia

 

30 października 2019: Mamy złoto!

Mamy złoto!

Piłkarki ręczne Norwida w Finale Mistrzostw Dzielnicy Wola pokonały drużynę Zespołu Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego. O zwycięstwie zdecydowały rzuty karne, w których nasze dziewczęta były zdecydowanie lepsze. Zespół do sukcesu poprowadziła pani prof. Renata Czosnecka. Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas rozgrywek Warszawskiej Olimpiady Młodzieży (WOM).

Mamy złoto!

 

29-30 października 2019: Mat-geo w młodopolskim Krakowie

Klasy matematyczno-geograficzne wyruszyły 29 października do dawnej stolicy Polski, by wyraźnym akcentem zakończyć projekt „15 lat Polski w Unii Europejskiej oczami uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida”. W trakcie dwudniowego zwiedzania uczniowie poznali najciekawsze miejsca na mapie Krakowa – od owianego jesienną aurą tajemnicy Kazimierza po Muzeum mieszczące się w podziemiach Rynku Głównego. Punktem kulminacyjnym programu był spacer „Szlakiem Młodej Polski”, który w naturalny sposób przeniósł uczestników wycieczki do świata opisanego przez S. Wyspiańskiego.

Mat-geo w młodopolskim KrakowieMat-geo w młodopolskim Krakowie

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
 

22-25 października 2019: Klasy pierwsze w Kotlinie Kłodzkiej

Między 22 a 25 października klasy pierwsze o profilu matematyczno-geograficznym zamieniły mury Norwida na zielone przestrzenie Kotliny Kłodzkiej i okolic. Podczas wycieczki uczniowie m. in. zdobyli Szczeliniec, nie zgubili się w labiryncie Błędnych Skał, poznali Wrocław od podszewki, zwiedzili podziemne miasto Osówka i mieli okazję podziwiać nowo otwarte Afrykarium mieszczące się na terenie wrocławskiego zoo. O intensywności wrażeń niech świadczy choćby to, że wymienione powyżej atrakcje to tylko 37% wszystkich doświadczonych w trakcie tych czterech październikowych dni.

Klasy pierwsze w Kotlinie KłodzkiejKlasy pierwsze w Kotlinie Kłodzkiej

Klasy pierwsze w Kotlinie Kłodzkiej

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
 

18 października 2019: Konkurs dla klas pierwszych - Norwid wszystkim znany!

Od wielu lat, choć nie co roku, przeprowadzamy w szkole konkurs z wiedzy o Norwidzie dla klas I. Trzeba bowiem znać patrona wybranej przez siebie szkoły. Pierwszaki studiują dzieje życia i twórczości Poety, nie analizując jeszcze tekstów. Przy okazji realizują materiał z edukacji regionalnej. Norwid, urodzony na Mazowszu, kształcący się w Warszawie, choćby przez to może być nam bliski. 20 IX uczniowie wszystkich 13 klas pierwszych pisali test o Norwidzie. Trzeba było np. rozpoznać go na portrecie wśród innych romantyków, rozpoznać "dom modrzewiowy wiejski" w Laskowie - Głuchach, znać okoliczności narodzin i śmierci, zainteresowania i podróże, dziedziny twórczości. Po intensywnym sprawdzaniu poloniści wytypowali grupę uczniów, którym zaproponowano udział w finale.

I tydzień temu 11 X odbył się ów finał. Wystąpiło czworo uczniów, opowiadając o przyjaźniach i miłościach Poety, o jego twórczości plastycznej i o pobycie w Ameryce (takie tematy wylosowano). Były to wystąpienia ciekawe, na dobrym poziomie, świetnie opowiedziane. Jak zwykle atrakcją były Żywe Portrety Norwida - trzy przygotowanie przez finalistów osoby przypominały jako żywo kilka znanych nam portretów Cypriana Kamila. Szkoda, że te "Norwidy" nie mogą towarzyszyć nam częściej! Zwycięzcy konkursu to: Łukasz Kamiński - Dudek Ib, Kacper Smykła ID, Karolina Łukaszuk Ib i Olaf Machlewski IC.

Dziękujemy laureatom, "Norwidom" (Monice Latawiec, Natalii Pieczykolan i Filipowi Siekowi), jurorom i młodzieży klas I, która włożyła sporo pracy w poznanie postaci Poety. Niech zostanie im ta wiedza na długo!

Konkurs dla klas pierwszych - Norwid wszystkim znany! Konkurs dla klas pierwszych - Norwid wszystkim znany!

 

1 października 2019: Bliżej Norwida 2019

Po raz 23. zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach Bliżej Norwida. Proponujemy cztery kategorie: recytacji, śpiewania, interpretacji plastycznej oraz konkurs Teatr Jednego Aktora (szczegóły w regulaminach).

Regulaminy konkursów Bliżej Norwida 2019 (do pobrania w wersji PDF):

XXII Konkursu Recytacji Poezji Cypriana Norwida,
XXI Konkursu Śpiewania Poezji Cypriana Norwida,
II Konkursu Jednego Aktora (nowa kategoria),

XIX Konkursu Interpretacji Plastycznej Wiersza Cypriana Norwida.

 

20 września 2019: Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2019

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Pod takim hasłem odbyła się akcja Sprzątanie Świata - Polska 2019. W akcji uczestniczyli uczniowie klasy Iep i IE, którzy, pod opieką prof. I. Pastuszko i S. Dmowskiego, starali się przywrócić naturalny ład w Lasku na Kole i okolicach. Piękna pogoda zagwarantowała wszystkim uczestnikom świetny humor i nikomu nie zabrakło odnawialnej energii niezbędnej w trakcie zbierania śmieci :)

Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2019 Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2019

 

6 września 2019: Kiermasz podręczników

W pierwszym tygodniu września Samorząd Uczniowski zorganizował dla młodzieży pogimnazjalnej oraz absolwentów szkoły kiermasz podręczników. Uczniowie jak zawsze mogli po okazyjnej cenie kupić podręczniki i poznać przy okazji swych czcigodnych poprzedników.

 

5 września 2019: Informacja dotycząca stypendium szkolnego

O stypendium szkolne mogą wnioskować rodzice/uczniowie pełnoletni, u których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 528 zł netto.
Do dochodu rodziny nie wlicza się świadczenia wychowawczego 500+, 300+, jednorazowych zasiłków.
Wnioski można wydrukować ze strony www.edukacja.warszawa.pl lub odebrać w pokoju nr 17 u psychologa/pedagoga szkolnego.

Wnioski należy złożyć w szkole najpóźniej do 13 września 2019r. w pokoju nr 17.

 

3 września 2019: Wszystkie drogi prowadzą do Norwida

Uczniom, którzy od września dojeżdżać będą do gmachu przy ul. Obozowej przypominamy o nowym, alternatywnym sposobie dojazdu.

Przystanek PKP KOŁO, gdzie zatrzymują się pociągi R9 i S9, daje szansę na połączenie z rejonem Warszawy Gdańskiej (dogodna przesiadka do pierwszej linii metra) oraz z Żoliborzem, Targówkiem, Białołęka oraz Warszawą Zachodnią.

W przyszłości z przystanku Koło będzie można szybko dojechać na Służewiec pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich.

 

2 września 2019: Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września 2019 r. w gmachu przy ulicy Obozowej 60 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

 
 
Perspektywy certyfikat
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
sekretariat.lo24@eduwarszawa.pl
Promethidion - Norwid